Mniejszość niemiecka protestuje

2022-02-06 10:00:00(ost. akt: 2022-02-05 18:34:16)

Autor zdjęcia: Dawid Kazański

Sabina Reguła - przewodnicząca Nidzickiego Stowarzyszenia Niemieckiej Mniejszości Narodowej w Nidzicy wzięła udział w konferencji prasowej, która odbyła się w Olsztynie. Uczestnicy konferencji apelowali o to, żeby nie odbierać subwencji na naukę języka niemieckiego i ukraińskiego jako języków mniejszości narodowych.
Jak wyjaśnia Sabina Reguła, przyczyną protestu była decyzja większości sejmowej, która 17 grudnia 2021 przyjęła ustawę budżetową, w której zmniejszono finansowanie nauki języka mniejszości narodowych i etnicznych w szkołach o prawie 40 milionów złotych.

Zgodnie z wolą parlamentu zaoszczędzone środki zostaną przeznaczone na naukę języka polskiego w Niemczech. Podczas obrad sejmu poseł Ryszard Galla zwrócił się z prośbą do posłów, aby pochylili się nad tą poprawką.

— Jest to bardzo zła, szkodliwa i niekonstytucyjna poprawka. Jesteśmy w przeddzień Świąt Bożego Narodzenia. Tradycją jest dawanie sobie prezentów. Chciałbym zapytać, jaki prezent chcemy przygotować prawie 50.000 .... — mówił poseł. Marszałek Elżbieta Witek wypowiedź przerwała.

Głos zabrał minister edukacji Czarnek. — Odpowiadając panu posłowi, jaki prezent rząd Federalnej Republiki Niemiec chciałby przygotować Polakom w Niemczech, którzy nie mają złotówki finansowania, ani 1 euro z rządu federalnego do czego rząd się zobowiązał w prawie międzynarodowym. Nie może być tak, że w Polsce płacimy 236 mln złotych na mniejszość niemiecką i język niemiecki, a w Niemczech, gdzie jest 2,2 mln Polaków nie ma ani 1 euro dla mniejszości polskiej. Dość tego — mówił minister Czarnek.

Odpowiedzią na tę poprawkę była konferencja zatytułowana "Nasz język, nasza tożsamość. Podczas konferencji przedstawiciele mniejszości niemieckiej protestowali przeciwko obcięciu subwencji oświatowej. Została zorganizowana przez Olsztyńskie Stowarzyszenie Mniejszości Niemieckiej. Uczestniczyli w niej także przedstawiciele mniejszości ukraińskiej.

W województwie warmińsko-mazurskim języka niemieckiego jako języka mniejszości narodowej uczy się 2182 dzieci.

Podczas konferencji Michał Schlueter – wiceprzewodniczący Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce cytował oficjalne dane udostępnione przez Ambasadę Niemiecką w Warszawie. — Opublikowane przed głosowaniem w sejmie. Oferta w zakresie nauczania języka polskiego pokrywa zapotrzebowanie tam, gdzie istnieje zainteresowanie nauczaniem języka polskiego jako języka ojczystego. Landy dostosowują się do tych potrzeb. Liczba osób uczących się języka polskiego stale wzrasta. 14.246 uczniów szkół średnich, którzy uczą się języka polskiego jako języka ojczystego skorzystało w 2020 roku z niemieckich dotacji oświatowych wynoszących 202,3 mln euro, czyli około 937 mln złotych — mówił podczas konferencji Michał Schlueter. Podkreślił, że są to oficjalne dane Ambasady Niemieckiej w Warszawie.

— Ja na tę konferencję pojechałam nie tylko jako przewodnicząca stowarzyszenia, ale także jako rodzic i jako nauczyciel. Region Warmii i Mazur to najbardziej wielokulturowy region w Polsce, ta wielokulturowość ubogaca ten region i mieszkańców naszego województwa. To tutaj największymi przedstawicielami mniejszości narodowych i etnicznych jest mniejszość niemiecka oraz ukraińska.

Zatem w województwie warmińsko-mazurskim są szkoły z nauczanym językiem ukraińskim, oraz szkoły z dodatkową nauką języka niemieckiego jako języka mniejszości narodowej. Trzeba pamiętać, że rodzice tych właśnie uczniów są pełnoprawnymi obywatelami Polski, obywatelami płacącymi podatki w Polsce. A ci uczniowie są małymi obywatelami Polski, których przez decyzję obcięcia subwencji oświatowych na zajęcia dla nich przeznaczone będzie się dyskryminować. Subwencję oświatową na dzieci, które uczą się języka mniejszości narodowej otrzymują organy prowadzące szkoły – a zmniejszenie właśnie tej subwencji może doprowadzić do zamknięcia wielu wiejskich szkół, w których nauczany jest język mniejszości narodowej, bo organów prowadzących nie będzie po prostu stać na utrzymanie tych placówek. Można by się zastanowić czy ta dyskryminacja może dotyczyć tylko tych dzieci? Ta dyskryminacja dotknie również pośrednio te dzieci, które nie uczęszczają na język mniejszości narodowej. W jaki sposób? Bardzo prosty – bo jeśli szkoła zostanie zlikwidowana, to cała uczniowska społeczność szkolna będzie zmuszona dojeżdżać do innych szkół, będą rozrzuceni po różnych klasach, bo przecież nikt dla nich nie będzie w nowej szkole tworzyć odrębnej klasy — mówiła Sabina Reguła podczas konferencji prasowej.

W gminie Nidzica języka niemieckiego jako języka mniejszości narodowej uczą się dzieci wszystkich szkół podstawowych w Nidzicy oraz w szkołach w Napiwodzie, Łynie, Rączkach i w szkole podstawowej niepublicznej z oddziałami przysposabiającymi do pracy.

— Gmina Nidzica otrzymuje subwencję oświatową naliczaną na rok budżetowy, który obejmuje 2 lata szkolne. W roku 2021 gmina Nidzica w ramach subwencji oświatowej otrzymała 2.910.669,40 zł. na nauczanie języka niemieckiego jako języka mniejszości narodowej. Wysokość subwencji na rok 2022 będzie znana po otrzymaniu metryczki subwencji oświatowej, tj. w miesiącach luty - marzec — wyjaśnia dyrektor Centrum Usług Wspólnych Joanna Dobroń.

O to, czy będą na terenie naszej gminy zamykane małe szkoły pytamy burmistrza Nidzicy Jacka Kosmalę.

— Subwencja na prowadzenie lekcji dla mniejszości nie ma wpływu na decyzję o zamknięciu szkół. Natomiast w przypadku zmniejszenia kwot subwencji uczniowie pozbawieni będą wszelkich dodatkowych zajęć, które wpływają na koszty funkcjonowania jednostek. Jednostki samorządu terytorialnego będą wycinać z siatek wszystkie godziny, które są nieobowiązkowe z ogromną szkodą dla uczniów — odpowiedział burmistrz Jacek Kosmala.

fot. Uczestnicy konferencji
fot. Dawid Kazański



Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Stary dziad #3090617 6 lut 2022 19:48

    Tylko mniejszośc rosysja ma swoj eprawa, reszta się nie liczy. I od razu piszę, że wszelkie inne wpisy nie sa moje tylko podszywających się pode mnie sodomitów. Na pohybel!

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

  2. Tutejszy2 #3090612 6 lut 2022 19:30

    Niemców w Polsce mieszka ok. 150000 osób ze statusem mniejszości narodowej a Polaków w RFN mieszka ok. 2000000 osób bez statusu mniejszości narodowej. Niemcy odmawiają uznania grupy dwóch milionów Polaków za mniejszość narodową w Niemczech.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

  3. Tutejszy2 #3090591 6 lut 2022 13:37

    A Polacy w Niemczech i na Ukrainie swojego narodowego języka uczą się w domach rozmawiając z rodzicami.

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5