Sołtys powinien być dobrym obserwatorem

2022-02-27 16:00:00(ost. akt: 2022-02-25 15:37:10)
Sołtys Grzegórzek Magdalena Ławicka

Sołtys Grzegórzek Magdalena Ławicka

Autor zdjęcia: arch. prywatne

Magdalena Ławicka sołtysem Grzegórzek jest od października 2019 roku. Nie planowała startu w wyborach, a decyzję o starcie podjęła spontanicznie na prośbę mieszkańców, w dniu wyborów.
— Rola sołtysa jest bardzo ważna i powinien on dążyć, aby w jego sołectwie działo się jak najlepiej. Ma on mobilizować mieszkańców do działania oraz reprezentować ich na zewnątrz przy jednoczesnej współpracy z burmistrzem i radą gminy podczas realizacji zamierzonych działań. Jednak najważniejsze jest to, by sołtys umiał uważnie słuchać i w porę reagować na potrzeby mieszkańców, a także był uważnym obserwatorem, aby nie przeoczyć żadnej okazji do rozwoju dla swojej wsi — mówi Magdalena Ławicka.

Za swój największy sukces uważa dokonania z całego 2021 roku. Wraz z mieszkańcami udało się wykonać mnóstwo prac, m.in. wyczyścić oba stawy w Grzegórzkach oraz wybudować piękny i trwały pomost na jednym ze stawów, a także zorganizować uroczyste otwarcie tego pomostu.

— Udało nam się również przygotować wieś do wzięcia udziału w konkursie "Czysta i piękna zagroda- estetyczna wieś 2021", organizowanym przez ZGWM w Olsztynie, w którym to Grzegórzki zostały wyróżnione i nagrodzone — mówi Magdalena Ławicka.

Kolejnym osiągnięciem 2021 roku było przygotowanie bogatego stoiska podczas ubiegłorocznych dożynek gminnych.

— Dzięki tym wszystkim wyzwaniom udało mi się jeszcze bardziej zintegrować ze sobą mieszkańców - to również uważam za duży sukces. Bardzo zadowolona jestem również z tego jak układa mi się współpraca z członkami rady sołeckiej, którzy są zawsze otwarci na nowe wyzwania, pełni pomysłów i zapału do wspólnej pracy. Jestem dumna z tego jak układa mi się współpraca z mieszkańcami sołectwa. Mieszkańcy Grzegórzek są pomysłowi, kreatywni, pracowici i zawsze można na nich liczyć. Wspólna praca dzieli zadanie, a podwaja sukces — dodaje.

Magdalena Ławicka podkreśla, że tych wszystkich zadań nie udałoby się wykonać, gdyby nie jej mąż.

— W 2021 roku zostałam również mamą. Łączenie roli sołtysa i mamy kilkumiesięcznego dziecka jest nie lada wyzwaniem, lecz mnie to nie zniechęca, bo kocham to co robię, a maluszek zwykle towarzyszy mi podczas wykonywania obowiązków sołtysa. W realizacji wszystkich zaplanowanych zadań pomaga mi mój mąż. Podpowiada także co jeszcze można zrobić, by w naszej wsi żyło się lepiej — zapewnia pani sołtys.

Plany na 2022 rok są bardzo ambitne.

— Chcielibyśmy zarybić stawy wiejskie, wybudować chodnik prowadzący do pomostu. Planujemy także budowę nawierzchni z kostki brukowej w dwóch wiatach przystankowych. Chcemy też wykonać sporo prac w Skansenie Wiejskim, w którym ma stanąć duży głaz z tablicą upamiętniającą ważnego mieszkańca naszej wsi. Większość maszyn rolniczych w skansenie zostanie ustawiona na płytach betonowych, ponieważ obecnie stoją na gruncie. Odświeżymy też drewniane ogrodzenie skansenu. Planujemy również dużo nasadzeń kwiatów oraz budowę koła młyńskiego, stanowiącego ozdobę stawu. W miejscu wybranym przez mieszkańców ustawiona zostanie również nowa ławeczka — wymienia sołtys Grzegórzek.

Pani Magda w wolnym czasie uwielbia spotykać się z ludźmi, dbać o ogród i chodzić na długie spacery z dzieckiem i pieskami. Jej pasją jest też pieczenie ciast i szydełkowanie.

Halina Rozalska


Dobry sołtys to skarb. Wiedzą o tym mieszkańcy wsi i sołectw. Chcemy docenić najlepszych sołtysów w regionie. Ruszamy z akcją Super Sołtys 2022. Trwa plebiscyt sms-owy. Głosować można do 7 marca. Sołtys, który uzyska największą liczbę liczbę głosów oddanych za pomocą sms-ów nadesłanych w głosowaniu w całym powiecie otrzyma tytuł: SuperSołtysa 2022 powiatu nidzickiego. Kolejnym dwóm kandydatom, zostaną przyznane tytuły Srebrnego i Brązowego Sołtysa.
Regulamin na ranking na gazetaolsztynska.pl/nidzica

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5