Uchodźcy z Ukrainy czekają na PESEL

2022-03-29 13:00:00(ost. akt: 2022-03-26 17:18:33)
Na korytarzu Urzędu Miejskiego w Nidzicy

Na korytarzu Urzędu Miejskiego w Nidzicy

Autor zdjęcia: Halina Rozalska

Od 16 marca w nidzickim urzędzie ustawiają się kolejki uchodźców z walczącej Ukrainy, aby złożyć wniosek o nadanie numeru PESEL. Do wtorku (22 marca) takich wniosków wpłynęło 100. Panie z wydziału organizacyjnego i spraw obywatelskich mają ręce pełne roboty.
W pierwszych dniach składania wniosków o nadanie numeru PESEL na korytarzu urzędu miejskiego były duże kolejki. Uchodźcy z Ukrainy chcieli jak najszybciej taki wniosek złożyć.

Teraz kolejki są krótsze, ponieważ interesanci umawiani są na konkretny termin. Dziennie przyjmuje się od 10 do 12 osób.

Decyzja taka została podjęta, ponieważ w wydziale spraw obywatelskich musi trwać codzienna praca.

Obywatele Ukrainy, którzy schronienie znaleźli w naszej gminie, nie mają problemu z wypełnieniem wniosków, ponieważ mogą skorzystać z pomocy urzędniczek oraz specjalnie przygotowanej tablicy transliteracyjnej alfabetu ukraińskiego.

Numer PESEL jest potrzebny do uzyskiwania świadczeń społecznych, pełnej opieki zdrowotnej oraz ułatwia znalezienie zatrudnienia.

— Numer PESEL może otrzymać każdy, kto przybył w okresie od 24 lutego 2022 r. do Polski bezpośrednio z Ukrainy w związku z działaniami wojennymi i złoży osobiście, w urzędzie gminy, w postaci papierowej, opatrzony własnoręcznym czytelnym podpisem wypełniony wniosek o nadanie numeru PESEL. W imieniu osoby nieposiadającej zdolności do czynności prawnych lub posiadającej ograniczoną zdolność do czynności prawnych, wniosek o nadanie numeru PESEL składa jedno z rodziców, opiekun, kurator, opiekun tymczasowy lub osoba sprawująca faktyczną pieczę nad dzieckiem — wyjaśnia burmistrz Jacek Kosmala.


Żeby otrzymać numer PESEL do wniosku należy dołączyć fotografię osoby, której numer PESEL jest nadawany. Numer PESEL zostanie nadany po ustaleniu tożsamości osoby wnioskującej, w oparciu o dokumenty (nawet te, które utraciły swoją ważność), takie jak: paszport, dowód osobisty, Karta Polaka czy prawo jazdy. W przypadku dzieci może być również akt urodzenia.
Jakie dane należy wpisać do wniosku? Imię i nazwisko, data i miejsce urodzenia, kraj urodzenia i obywatelstwo, data wjazdu do Polski. Do wniosku należy dołączyć kolorowe zdjęcie na papierze fotograficznym w rozmiarach 35 x 45 mm (szerokość x wysokość) i – jeśli jesteś na zdjęciu w ciemnych okularach lub w nakryciu głowy – odpowiednie zaświadczenie.

— Wypełniony wniosek wraz z potrzebnymi dokumentami oraz zdjęciem należy złożyć do Urzędu Miejskiego w Nidzicy – I piętro, pokój nr 33 i 32. Dziecko do 12. roku życia nie musi być obecne przy składaniu wniosku ‒ z wyjątkiem sytuacji, w której jego tożsamość będzie ustalana w oparciu o oświadczenie.
Wniosek w imieniu dziecka składa jedno z rodziców, opiekun, kurator, opiekun tymczasowy ustanowiony przez sąd opiekuńczy lub osoba sprawująca faktyczną pieczę nad dzieckiem. Od dzieci, które nie ukończyły 12 roku życia nie pobiera się odcisków palców — informuje burmistrz Nidzicy Jacek Kosmala.

Jaka pomoc przysługuje osobom, które przyjęły do siebie obywateli Ukrainy?

Każdy, kto zapewni zakwaterowanie i wyżywienie obywatelom Ukrainy, może złożyć wniosek o świadczenie pieniężne z tego tytułu. Zgodnie z rozporządzeniem Rady ministrów maksymalna kwota świadczenia to 40 zł za osobę dziennie. Świadczenie przyznawane jest za okres faktycznego zapewnienia zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy, nie dłużej niż za okres 60 dni licząc od dnia 24 lutego.

Okres wypłaty świadczenia może być przedłużony w szczególnie uzasadnionych przypadkach, za zgodą wojewody. Zadania gminy w tym zakresie, są zadaniami z zakresu administracji rządowej zleconymi gminie, a środki przeznaczone na ich realizację zapewnia wojewoda.


Wniosek musi zawierać wszystkie niezbędne dane, w tym dane kontaktowe: telefon i e-mail. Wnioskodawca zobowiązany jest do złożenia oświadczenia, że zapewniono zakwaterowanie i wyżywienie przyjętej osobie i że nie zostało pobrane dodatkowe wynagrodzenie za wynajem ani inne świadczenia z tego tytułu. Oświadczenie składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.


Świadczenie pieniężne nie przysługuje, jeżeli: za osobę objętą zakwaterowaniem na wskazany okres wypłacono już świadczenia, za okres, którego dotyczy wniosek wnioskodawca otrzymał dodatkowe wynagrodzenie, w tym za wynajem, warunki zakwaterowania i wyżywienia zagrażają życiu lub zdrowiu ludzi, we wniosku o przyznanie świadczenia podano nieprawdę. Przyznanie i wypłata świadczenia może zostać uzależniona od weryfikacji warunków zakwaterowania i wyżywienia. Weryfikacji ww. warunków dokonywać będą pracownicy Urzędu Miejskiego w Nidzicy na podstawie upoważnienia Burmistrza Nidzicy.
Wnioski rozpatrywane będą w terminie miesiąca od dnia złożenia (wpływu).

Wnioski można składać:
1) w Biurze Obsługi Klienta Urzędu Miejskiego w Nidzicy, parter, pokój nr 1, w godzinach pracy Urzędu;
2) elektronicznie za pomocą środków komunikacji elektronicznej – e-PUAP. Wniosek taki opatruje się kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub uwierzytelnia z wykorzystaniem profilu zaufanego;
3) drogą pocztową na adres: Urząd Miejski w Nidzicy, ul. Plac Wolności 1, 13-100 Nidzica.

Inspektor ds. wojskowych, zarządzania kryzysowego i obrony cywilnej przyjmuje zgłoszenia od podmiotów, w tym od osób fizycznych, które wyrażają gotowość zakwaterowania w swoich lokalach obywateli Ukrainy, przybyłych do Polski w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium tego państwa, oraz obywatelom Ukrainy posiadających Kartę Polaka, którzy wraz z najbliższą rodziną z powodu tych działań wojennych przybyli na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5