Dwa nowe eksponaty w Muzeum Archidiecezji Warmińskiej w Olsztynie

2022-04-23 15:01:03(ost. akt: 2022-04-22 14:40:55)

Autor zdjęcia: Przemysław Getka

Muzeum Archidiecezji Warmińskiej stale gromadzi nowe eksponaty. Muzealna kolekcja ostatnio powiększyła się o dwa cenne dzieła: XVII-wieczny obraz epitafijny oraz pochodzący z XIX wieku pastorał, który był wcześniej używany przez zmarłego arcybiskupa Edmunda Piszcza. Ks. Zbigniew Czernik podkreśla, że w zbiorach muzeum znajduje się więcej eksponatów wartych zobaczenia.
XVII-wieczny obraz epitafijny
Fot. Lidia Wieczorek
XVII-wieczny obraz epitafijny
Obraz nieznanego artysty z początków XVII wieku wcześniej znajdował się na plebanii kościoła w Drogoszach. Na dziele został uwieczniony Ludwig von Rautten, który zmarł w 1614, jego żona Maria oraz ich dzieci. Oprócz zmarłego i jego rodziny, na obrazie znajduje się krzyż z krwawiącym Chrystusem, a w tle widać Świątynię Jerozolimską. Ludwig odbył długą podróż na wschód, dlatego widoczne są elementy odnoszące się do Ziemi Świętej.
— Gdy przyjrzymy się wszystkim szczegółom widocznym na obrazie i poszukamy informacji w tekstach źródłowych, możemy odczytać znaczenie dzieła i poznać jego historię — powiedział ks. Zbigniew Czernik.

Dzieło przeszło renowację i niedługo będzie je można obejrzeć w olsztyńskim muzeum. W trakcie badań okazało się, że przed ostatnią konserwacją, która miała miejsce jeszcze przed wojną, obraz wyglądał inaczej. Niektóre postaci były zamalowane.

Pastorał zmarłego arcybiskupa Edmunda Piszcza
Fot. Lidia Wieczorek
Pastorał zmarłego arcybiskupa Edmunda Piszcza
Drugi eksponat, pastorał pochodzący z 1886 roku, przez ostatnie lata był używany przez metropolitę warmińskiego Edmunda Piszcza podczas ważniejszych uroczystościach. Teraz znalazł swoje miejsce wśród muzealnych eksponatów. Na pastorale została przedstawiona scena, w której biskup warmiński, najprawdopodobniej Anzelm, dedykuje katedrę fromborską Matce Bożej. Sposób wykonania postaci nawiązuje do ikonografii gotyckiej.

W ciągu czterech lat muzeum zgromadziło już ponad 500 eksponatów, a liczba odwiedzających sięga aż 80 tys. W zbiorach instytucji znajdują się przedmioty związane z historią Warmii i odnoszące się do różnych aspektów historii, liturgii i sztuki naszego regionu. Najstarszy obiekt archeologiczny pochodzi z epoki brązu, czyli z ok. 1600 roku p.n.e. W muzeum znajduje się również biżuteria datowana na rok 160 n.e., natomiast niektóre obiekty ściśle związane z kościołem pochodzą nawet z XIV wieku.

— Do zbiorów muzealnych stale trafiają nowe eksponaty, lecz przeważnie tego nie ogłaszamy. Dlatego warto zajrzeć raz na jakiś czas do naszej instytucji, by zobaczyć nowości — powiedział ks. Zbigniew Czernik. — Na wystawie znajdują się przedmioty, posiadające dużą wartość artystyczną i historyczną. Niektórzy odwiedzający zwracają uwagę na eksponaty pochodzące z ich stron, ponieważ mają do nich stosunek sentymentalny. Zastanawiają się czy wcześniej te przedmioty były używane podczas liturgii w ich lokalnych kościołach, czy może mieli styczność z nimi w przeszłości.

Celem muzeum jest przede wszystkim zadbanie o eksponaty, ponieważ posiadają one wartość historyczną i artystyczną, przez co są niezwykle cenne dla naszego regionu. Teraz prowadzona jest inwentaryzacja zabytków ruchomych w parafiach historycznych i niektórzy księża dowiadują się, że przedmioty, na które wcześniej nie zwracali uwagi, mogą być znaczące dla historii naszego regionu.

— Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że w kościele, do którego od lat chodzimy, znajduje się wyjątkowo cenny eksponat. Dzięki tej inwentaryzacji dowiadujemy się o znaczeniu artystycznym danego dzieła i poznajemy jego historię — dodaje ks. Czernik.

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. neuropteryx #3098011 24 kwi 2022 00:54

    Kolejne fetysze które głupcy będą czcić.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

  2. grand #3097999 23 kwi 2022 19:17

    Proponuję wszystko co związane z KK umieścić w muzeum jako przestrogę dla następnych pokoleń

    odpowiedz na ten komentarz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5