Panteon zamiast szubienic

2022-07-29 20:02:27(ost. akt: 2022-08-01 11:38:52)
Na pl. Dunikowskiego powinien stanąć panteon walczących  o polskość Warmii i Mazur, to propozycja Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin.

Na pl. Dunikowskiego powinien stanąć panteon walczących o polskość Warmii i Mazur, to propozycja Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin.

Autor zdjęcia: Andrzej Mielnicki

Po likwidacji Pomnika Wdzięczności Armii Czerwonej na pl. Dunikowskiego powinien powstać panteon walczących o polskość Warmii i Mazur, to propozycja Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin.
Kolejna odsłona batalii o usunięcie olsztyńskich „szubienic”, oficjalnie nazywanymi Pomnikiem Wyzwolenia Ziemi Warmińskiej i Mazurskiej. Jego usunięcia z przestrzeni publicznej od dawna domagają się organizacje patriotyczne, wskazując choćby na zakazane prawem symbole totalitarne na pomniku, czyli sierp i młot.

— Stoimy pod pomnikiem hańby i wstydu dla miasta Olsztyna, ale to jest pomnik przede wszystkim hańby i wstydu prezydenta miasta Piotra Grzymowicza i radnych miejskich — mówił podczas piątkowej konferencji przed pomnikiem dr Bogusław Rogalski, prezes Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin.
— Wnosimy o to, aby Olsztyn stał się przestrzenią wolną od symboli totalitarnych, chcemy aby w tym miejscu powstał panteon walczących o polskość Warmii i Mazur — dodał dr Rogalski. — To jest najbardziej reprezentacyjne miejsce w Olsztynie, najpiękniejszy teren, który powinien służyć polskości i Polakom. Tacy wielcy bohaterowie tej ziemi, jak Samulowski, Kętrzyński, Barczewski zasługują na to, aby mieć wspólne miejsce czczenia ich, ale przede wszystkim, aby to miejsce służyło także mieszkańcom Olsztyna i Polakom.

Obecny na konferencji poseł Janusz Kowalski z Solidarnej Polski zapowiedział wspólne z prezesem Rogalskim wystąpienie do prezesa IPN o profesjonalną opinię historyczną na temat monumentu.
— Która mam nadzieję zostanie skuteczne wykorzystana jako argument przeciwko obecności w przestrzeni publicznej Olsztyna tego sowieckiego monumentu — podkreślił poseł Kowalski. — Nie ma miejsce na sowieckie pomniki w Polsce.

 Karol Gruszczyński z Patriotycznej Polski uczestniczący w konferencji dodał, że panteon walczących o polskość Warmii i Mazur, będzie łączyć społeczność naszego regionu.

Konflikt wokół pomnika trwa od lat. Nabrał nowego wymiaru po agresji Rosji na Ukrainę. Prezydent Olsztyna zdecydował, że pomnik pozostanie na swoim miejscu. Kiedy od pomnika odpadły dwie płyty, kontrolę stanu technicznego pomnika przeprowadziły służby konserwatora zabytków, bo pomnik jest wpisany na listę zabytków. Kontrola wykazała zły stan techniczny obiektu. Dlatego wojewódzki konserwator zabytków 9 czerwca wszczął postępowanie administracyjne w sprawie czasowego zajęcia obiektu do czasu usunięcia zagrożenia i przekazania go do muzeum.

— Postępowanie jeszcze trwa — powiedział nam Bartłomiej Skrago, rzecznik Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Olsztynie.
Niewykluczone, że olsztyńskie „szubienice ” trafią do Muzeum PRL-u w Rudzie Ślaskiej.

Andrzej Mielnicki

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Morgan #3103979 30 lip 2022 15:17

    No jak już Kowalski się za to bierze, to kolorowo nie będzie.

    odpowiedz na ten komentarz

  2. Warmiak #3103959 29 lip 2022 21:07

    Uważam, że obecny pomnik przedstawia wszystko co powinien. Czyli zdobycie przez zwycięską Armię Czerwoną tych terenów i przedstawia czas pokoju, po przekazaniu tych terenów Polsce. Ale oczywiście można zmienić, że te tereny zdobywali wyklęci z lasu, a ulotki im nosił osobiście Pinokio.

    odpowiedz na ten komentarz

  3. AtoJa #3103958 29 lip 2022 20:20

    Jeśli juz nigdzie nie można nic napisać bez cenzury, to ja podziękuję i żegnam

    odpowiedz na ten komentarz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5