Gmina Nidzica dopłaca do sterylizacji i kastracji psów i kotów

2022-08-11 13:00:00(ost. akt: 2022-08-19 09:40:08)
Posiadanie kota może być nielegalne?

Posiadanie kota może być nielegalne?

Autor zdjęcia: pixabay.com

,,Oddam kotki w dobre ręce", ,,Znaleziono małego kotka, może ktoś go przygarnie?", ,,Szukam domu dla kociąt" - tego typu ogłoszenia trafiają do naszej redakcji niemal codziennie.
Koty rozmnażają się bardzo szybko. Jak podaje portal kot.net, po 10 latach kocia hodowla, łącznie z dorosłymi, może wynieść nawet 19 531 250 kotów! ,,Kotki mogą zostać matkami już w wieku około 7-8 miesięcy. Są w stanie wydać na świat nawet 3 mioty rocznie, w każdym średnio od 4 do 6 kociąt. Załóżmy, że zakładamy hodowlę kotów. Mamy zatem kotkę i kocura. Przyjmijmy, że kotka, wszystkie jej córki, wnuczki i prawnuczki wydają mioty rocznie po 4 kocięta w każdym z nich. Załóżmy jeszcze, że we każdym z tych miotów rodzi się połowa kotek oraz połowa kocurów.

Sytuacja dla 1 roku hodowli: Zaczynamy od 2 kotów: 1 samca i 1 samicy. Mając na uwadze powyższe założenia nasza kotka urodzi 2 mioty, po 4 kocięta, czyli: 2 x 4 = 8 kociąt. Łącznie mamy więc 10 kotów: 8 kociąt i 2 koty dorosłe" - podaje portal.

Oczywiście są to dane mocno uproszczone, ale obrazują tempo przyrostu kociej rodziny. Po 2 latach takiej hodowli mamy już 50 kotów, po 5 - 6 250 kotów, w tym 3 125 kotek!

Jak temu zapobiec? Bardzo prosto. Wystarczy sterylizacja i kastracja.
Warto wiedzieć, że w Gmina Nidzica dofinansowuje 50% kosztów przeprowadzenia sterylizacji i kastracji oraz robi bezpłatną identyfikację elektroniczną polegającą na wszczepieniu czipa.

Jak poinformował nas Przemysław Brzuzy - inspektor ds. gospodarki komunalnej Wydziału Gospodarki Mieniem Komunalnym i Rolnictwa w Urzędzie Miejskim w Nidzicy, po dodatkowe pieniądze na ten cel można sięgnąć jeszcze do połowy grudnia lub do wyczerpania środków przeznaczonych na to działanie.

— Program działa praktycznie od maja bieżącego roku i cieszy się umiarkowanym zainteresowaniem. Największą zaletą jest to, że można z niego skorzystać przez kilka miesięcy, a nie tylko w określonych dniach. Jest przeznaczony dla właścicieli psów i kotów będących mieszkańcami miejsko-wiejskiej gminy Nidzica w ilości nie większej niż 2 zwierzęcia rocznie — zaznacza Przemysław Brzuzy.

Jak można skorzystać z dofinansowania?
— W przypadku zwierząt właścicielskich, osoba zainteresowana zgłasza się do urzędu. Psy muszą posiadać aktualne, obowiązkowe szczepienie przeciwko wściekliźnie. W przypadku kotów zaświadczenie nie jest konieczne.

Osoba zainteresowana wypełnia krótkie oświadczenie i otrzymuje od nas skierowanie do Przychodni Weterynaryjnej Amigo-Vet, z którą gmina ma podpisaną umowę.

W ciągu 14 dni należy ze skierowaniem zarejestrować się w przychodni weterynaryjnej i umówić się na termin zabiegu. Po jego wykonaniu właściciel zwierzęcia opłaca połowę kosztów, druga połowa regulowana jest z budżetu gminy — wyjaśnia Przemysław Brzuzy.

Pozostałe zwierzęta bezdomne, to znaczy psy, trafiają do schroniska, i tam otrzymują pełen pakiet zabiegowy, opłacany ryczałtowo. Pakiet „wlotowy” obejmuje sterylizację lub kastrację, zaczipowanie i leczenie.

Zuzanna Leszczyńska




2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5