Czy mieszkania komunalne w Olsztynie zostaną wyremontowane?

2022-11-08 17:57:24(ost. akt: 2022-11-08 14:50:34)
Ulica Warmińska - kamienice

Olsztyn - Ulica Warmińska - kamienice .

Ulica Warmińska - kamienice Olsztyn - Ulica Warmińska - kamienice .

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Kolejki oczekujących na mieszkania komunalne w Olsztynie nie maleją. Wynika to z tego, że brakuje wyremontowanych lokali, natomiast pustostanów, które czasy świetności już dawno mają za sobą, nie brakuje. Czy Olsztyn stać na wyremontowanie kolejnych mieszkań?
— Zapewnienie lokali mieszkalnych gospodarstwom domowym o niskich dochodach jest zadaniem własnym gminy. Gmina ma obowiązek zapewnienia rodzinom zakwalifikowanym do udzielenia pomocy mieszkaniowej lokalu wyremontowanego, wyposażonego we wszystkie niezbędne i sprawne urządzenia, gotowego do zasiedlenia — mówi Zbigniew Karpowicz, dyrektor Zakładu Lokali i Budynków Komunalnych w Olsztynie. — Zakład Lokali i Budynków Komunalnych realizuje prace remontowe pustostanów z dotacji przedmiotowej zabezpieczonej w budżecie Miasta Olsztyna oraz ze środków własnych.

Jednak ilość środków remontowych, jakimi dysponuje miasto jest niewystarczająca. Radni Monika Rogińska-Stanulewicz i Tomasz Głażewski złożyli interpelacje do prezydenta Piotra Grzymowicza w sprawie zwiększenia liczby dostępnych lokali.

— Żeby wyremontować mieszkania niezbędne są pieniądze. Szczególnie teraz, kiedy wzrosły koszty materiałów budowlanych — mówi radny Tomasz Głażewski. — Trzeba również pamiętać, że część lokali komunalnych czekających na remont jest pod opieką konserwatorską, co wydłuża czas ewentualnego remontu i zwiększa nakład potrzebnych środków.

Jak informuje Zbigniew Karpowicz, Olsztyn składa wnioski do Banku Gospodarstwa Krajowego o udzielenie finansowego wsparcia ze środków Funduszu Dopłat. Obecnie wysokość finansowego wsparcia wynosi 80 proc. kosztów inwestycji.

Istnieje również możliwość uzyskania lokalu mieszkalnego na koszt i staraniem przyszłego najemcy w drodze konkursu ofert. Lecz do tej pory nie było zbyt wielu chętnych na przeprowadzenie remontu we własnym zakresie.

— Większość woli skorzystać z już przystosowanego lokalu niż brać prace remontowe na siebie. Trudno się temu dziwić, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę dostępność materiałów budowlanych i ekip remontowych — Tłumaczy radny. — Dobrą wiadomością jest to, że w Olsztynie będą budowane mieszkania OTBS-u (Olsztyńskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego), co zwiększy liczbę lokali na wynajem dla osób, które są w stanie zapewnić pewne środki finansowe.

W chwili obecnej 185 lokali mieszkalnych czeka na remont.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. wojtelk2424 #3106839 9 lis 2022 14:53

    Radni p. Rogińska -Stanulewicz, p. Głazewski składają do swojego kolegi Pinokia interpelację. Przyklaskuje temu też kolega Pinokia p. Karpowicz dokańczając jakieś zawiłe tłumaczenia. Dalszy rozwój wypadków jest dobrze znany z Gdańska - cykl niewyjaśnionych pożarów i mieszkania za bezcen trafiają do potencjalnych nabywców,. Remont przy pomocy gminy i mieszkanka na sprzedaż po krociowych cenach. Pozdrawiam wyborców rządzącej tym smutnym miastem koalicji. ABY NAM BYŁO JAK NAJLEPIEJ. I tak nas wybiorą.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5