Zapytaj specjalistkę: schizotypalne zaburzenia osobowości

2022-11-09 07:00:00(ost. akt: 2022-11-08 12:15:30)
Katarzyna Kęsicka

Katarzyna Kęsicka

Autor zdjęcia: Archiwum prywatne

Osoby schizotypalne mają zakodowany powtarzający się wzorzec trudności w bliskich relacjach z innymi ludźmi, co powoduje częsty dyskomfort.
Ci ludzie zachowują się ekscentrycznie. Potocznie mówi się, że są dziwakami. Przedziwnie się ubierają, mówią w dziwny, niezrozumiały sposób, szyfrem albo wierszem. Trudno jest im nawiązać kontakt, nie wiedzą co powiedzieć, tak jakby nie mieli o czym rozmawiać. Odbierają różne zdarzenia i sytuacje życiowe jako znaki o szczególnie ważnym dla nich znaczeniu.

Wierzą bezkrytycznie i niepodważalnie we wróżby tarota, horoskop, magię, szósty zmysł, itp. Trudno im testować rzeczywistość, są przekonani że spełnią się przepowiadane rzeczy w stu procentach. Mają niezwykłe doświadczenia w czuciu i widzeniu. Potrafią zobaczyć rzeczy, których nie ma, albo czują to, co dla innych jest kompletnie niewyczuwalne.

Osoby schizotypalne dziwnie mówią i myślą, posługują się metaforami, albo budują przypadkowe zdania lub też ich mowa jest zbyt staranna. Są podejrzliwi i paranoidalni wobec ludzi, trudno im otworzyć się i zaufać. Zachowują się nieadekwatnie do sytuacji. Ich wygląd zewnętrzny, fryzura, ubranie przypominają kostium z teatru. Oprócz najbliższej rodziny nie nawiązują bliższych relacji z ludźmi.

Nawet jak kogoś dłużej znają to lęk społeczny nie zmienia się, ani nie słabnie. Zaburzenia osobowości schizotypalnej z łatwością znajdziemy wśród artystów, malarzy, ekscentryków, muzyków, pisarzy, inżynierów. Są to ludzie bardzo twórczy, z wizją. Jednak ekscentryczność jaką mają, może powodować izolację od ludzi, niezrozumienie i przez to cierpienie.

Wiele osób z tym zaburzeniem osobowości nie chce się leczyć w żaden sposób, gdyż uważają, że straciliby wenę twórczą, a nawet swój talent. Wzorzec osobowości schizotypalnej tworzy się we wczesnym dzieciństwie, między innymi w domach, gdzie dziecko miało zbyt mało uważności ze strony rodziców, opiekunów, gdzie rzeczywistość w poczuciu zagrożenia, czy samotności i opuszczenia była zbyt trudna do zniesienia. To spowodowało potrzebę stworzenia dla siebie alternatywnego, bezpiecznego i pięknego świata.


Dr Katarzyna Kęsicka
Certyfikowany Psychoterapeuta
Psychosomatoterapeuta
Terapeuta Medycyny Chińskiej w tr.spec.
Zielarz-fitoterapeuta, Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu


Specjalistyczne Centrum Psychoterapii i Ziołolecznictwa w Działdowie oraz Online, ul. Katarzyny 18/2, Tel: +48 793 055 588
www.facebook.com/psychoterapia.i.ziololecznictwo8


* Artykuł ma charakter informacyjny, nie jest poradą lekarską, ani farmaceutyczną.

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5