Sobota, 8 sierpnia 2020. Imieniny Izy, Rajmunda, Seweryna

Nidzicki big -beat w latach sześćdziesiątych

2012-03-04 11:00:00 (ost. akt: 2013-04-06 19:09:58)
Zespół muzyczny Unikaty na dziedzincu zamku. Od lewej: Tadeusz Michalski, Ludwik Ekiert, Bogdan Górka, Zbigniew Miecznikowski, Jan Zimnowodzki

Zespół muzyczny Unikaty na dziedzincu zamku. Od lewej: Tadeusz Michalski, Ludwik Ekiert, Bogdan Górka, Zbigniew Miecznikowski, Jan Zimnowodzki

Autor zdjęcia: archiwum

W latach 60-tych w Nidzicy kilku uczniów liceum założyło zespół "Unikaty", w którym liderem, wokalistą i autorem tekstów był Ludwik Ekiert, późniejszy starosta.

— Wszystko zaczęło się w L.O. Nauczycielem muzyki był wtedy Henryk Kordalski, który zaczął nas uczyć gry na różnych instrumentach muzycznych, w tym na gitarach. To była szkółka gitarowa. W 1963r. ognisko muzyczne w L.O. w Nidzicy zawdzięczaliśmy ówczesnej dyrektor Marii Drozdowicz i wicedyrektorowi p. J. Małkowi — wspomina członek zespołu Tadeusz Michalski.


Wzorem były 
Czerwone GitaryNauka gry zaowocowała powstaniem zespołu "Unikaty", którego skład ostatecznie skrystalizował się w roku 1965. Zespół tworzyli: Ludwik Ekiert, Zbyszek Miecznikowski, Bogdan Górka, Jan Zimnowodzki, Roman Kozimski, Klimkowski (akordeon), Tadeusz Michalski (kontrabas), Zbigniew Michalak (gitara). Skład ten grał zawsze na wieczorkach tanecznych w L.O. — Później pojawiła się nasza wokalistka Anna (z d. Okóła) Klimkowska — wspomina Tadeusz Michalski. Liderem, gitarzystą, autorem tekstów oraz wokalistą był Ludwik Ekiert. — Naszym wzorcem był zespół Czerwone Gitary — dodaje.

„Unikaty” w PDKW 1965r. zespół „Unikaty”, znalazł swoje miejsce w PDK na zamku nidzickim. Uświetniał swoim programem muzycznym różne akademie i imprezy okolicznościowe. Uczestniczył w licznych przeglądach muzycznych muzyki big-beatowej. Menadżerem zespołu był Karol Rozalski. Do zespołu doszedł też potem Tadeusz Miller, instruktor muzyki z PDK. 
— Ludwik Ekiert aranżował wiele naszych utworów oraz decydował o repertuarze. Był więc kierownikiem artystycznym zespołu, a ja kierownikiem organizacyjnym — opowiada Tadeusz Michalski. Kiedy nasz zespół grał, jedną z ówczesnych wielbicielek naszego zespołu, a szczególnie Ludwika Ekierta była, późniejsza Jego żona.

O Unikatach głośno

w Głosie OlsztyńskimW artykule Danuty Kołodziej pt.„Big-beat i krótkie włosy” w Głosie Olsztyńskim z 19 XII 1966r. czytamy, że:„(...)ich fryzury przyzwoicie krótkie, też nikogo w Nidzicy nie rażą. Formują się w zespół big-beatowy,ale oprócz modnych gitar i perkusji, a także skłonności do mocnych dźwięków, niczego poza tym nie starają się przejąć od tego typu zespołów młodzieżowych. Ich zamiłowaniu do muzykowania, dodajmy(...),nie towarzyszą zewnętrzne akcesoria w postaci udziwnionego stroju i piastowskich fryzur(...).

W Nidzicy orzeczono,że są to normalni chłopcy, nie odbijający zbytnio od tła miasteczka(...).Dodatnią stroną młodego zespołu big-beatowego w Nidzicy jest na pewno fakt, że cieszy się on dużą sympatią miejscowej publiczności, której przygrywa podczas różnych uroczystych okazji. ”Unikaty”(...)zjawiły się w momencie, gdy w nidzickim Powiatowym Domu Kultury (PDK) przestały istnieć inne zespoły amatorskie.(...)Pustkę tę stara się wypełnić kilku chłopców z gitarami i perkusją(...). Są uczniami ogólniaka, tylko Tadeusz Michalski jest już po maturze.(...).Pracę w zespole traktują jako przyjemne hobby, jako pożyteczne spędzanie wolnego czasu.(...)”.

Spotkania 
po latach— Po latach, kiedy mieliśmy wielokrotnie okazję spotykać się na różnych imprezach, Ludwik już jako Starosta Nidzicki, zawsze pamiętał o kolegach z zespołu „Unikaty” — wspomina Tadeusz Michalski. Czasem jeszcze nawet trochę muzykowali i śpiewali. 
—Na 40 (lub 50)-lecie naszego ogólniaka ”Unikaty” zagrały w swoim dawnym składzie opowiada Tadeusz. — Spotykaliśmy się na próbach w pracowni rzeźbiarskiej Ludwika na zamku, opracowując materiał dla swoich słuchaczy, uczestników balu — wspomina.

Ostatnie wspomnienie

Tadeusza Michalskiego— Jedno z moich ostatnich spotkań w III 2010r. z Ludwikiem Ekiertem odbyło się w starostwie. Było to spotkanie przy okazji zbierania materiałów do Monografii Nidzicy, do której moja rodzina rodzina przekazała 11 fotografii.

Piotr Rafalski

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. meloman #615789 | 88.199.*.* 27 mar 2012 21:51

  Dziwię się, że tak mało osób, ze starszego pokolenia zabrało swój głos na temat utalentowanych muzyków których warto wspomnieć . Pamiętam świetnego, akordeonistę Zygmunta Kocińskiego, perkusistę Kazika Biełkowskiego , jego brata, muzyka w Filiharmonii olsztyńskiej, pana Dubla, Millera i wiele, wiele innych muzycznych talentów, którzy umilali nam czas , grając na różnych uroczystościach, zabawach, akademiach i.t.p

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. NRW #587198 | 178.200.*.* 6 mar 2012 09:08

  .....w Nidzicy sa muzycy po wyzszych studiach muzycznych, tylko ze to sie dzis finansowo nie oplaca zespoly nie tylko w Nidzicy podupadly ale i na calym swiecie od czasu kiedy weszly w zycie 2Keyboard-y" (samograje) co to niby kilka osob zastepuja i nie trzeba sie z nikim kasa dzielic :-(

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. zzz #586710 | 88.156.*.* 5 mar 2012 19:52

  Pięknych wspomnień czar !!! Czy są w Nidzicy jeszcze jacyś muzycy?

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages