Nowy stacjonarny oddział rehabilitacji w Zespole Opieki Zdrowotnej w Nidzicy

2023-08-12 16:00:00(ost. akt: 2023-08-11 11:03:15)
W Zespole Opieki Zdrowotnej w Nidzicy powstał nowy stacjonarny oddział rehabilitacji

W Zespole Opieki Zdrowotnej w Nidzicy powstał nowy stacjonarny oddział rehabilitacji

Autor zdjęcia: Zuzanna Leszczyńska

W Zespole Opieki Zdrowotnej w Nidzicy powstał nowy stacjonarny oddział rehabilitacji — To odpowiedź na potrzeby społeczeństwa. Chcemy skrócić czas oczekiwania na świadczenie dla pacjentów w trybie pilnym — podkreśla Anna Osłowska - dyrektor ZOZ w Nidzicy.
Stacjonarny oddział rehabilitacyjny w Zespole Opieki Zdrowotnej w Nidzicy rozpoczął swoją działalność w czerwcu 2023 roku. Oddział działa, rozwija się, jednak w pełnym zakresie będzie funkcjonował od jesieni. Zabiegi wykonywane są od godz. 7:30 do 18:00, również w soboty, dla pacjentów z oddziału rehabilitacji i dziennego oddziału rehabilitacji.

— Do tej pory prowadziliśmy dzienny oddział rehabilitacyjny i ambulatoryjną
PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Ilu milionerów mieszka w Nidzicy?

Ilu milionerów mieszka w Nidzicy?

fizykoterapię, natomiast zorganizowanie i zakontraktowanie nowego oddziału rehabilitacyjnego jest dopełnieniem kompleksu świadczeń rehabilitacyjnych. Mimo trudności, takich jak w każdym dziale, czyli w pozyskaniu kadr i pieniędzy, zdecydowaliśmy się na zakontraktowanie i otwarcie tego oddziału. Kolejka do rehabilitacji i fizjoterapii w naszym powiecie jest w tej chwili ponadroczna i dlatego wyszliśmy naprzeciw oczekiwaniom społecznym i przeciwdziałając długowi zdrowotnemu otworzyliśmy nowy oddział, który pozwoli skrócić czas oczekiwania na świadczenie dla pacjentów w trybie pilnym. Do tej pory osoby po zabiegach operacyjnych, po udarach musiały czekać na rehabilitację nawet pół roku, a teraz będą mogły, w uzasadnionym trybie pilnym, wchodzić do oddziału znacznie szybciej — wyjaśnia Anna Osłowska - dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Nidzicy.

Jak dodaje dyrektor, problemem jest fakt, że wciąż jest więcej potrzebujących pacjentów niż NFZ jest w stanie sfinansować.

— Limit jest mniejszy niż zapotrzebowanie, jednak utworzenie nowego oddziału daje większe możliwości pomocy ludziom. Dzięki temu pacjenci z pilnymi skierowaniami będą szybciej dostawali usługę — zaznacza Anna Osłowska.
Nowy oddział został wyremontowany. — Jest dobrze wyposażony, posiada nowoczesny sprzęt, pacjenci mają dobre warunki pobytu, a personel jest dobrze wykształcony — mówi dyrektor ZOZ.

— Pani dyrektor przykłada dużą wagę do warunków pobytu pacjentów. Stary sprzęt został wymieniony a w jego miejscu pojawił się nowoczesny, wysokiej klasy sprzęt który będzie służył wiele lat — podkreśla Barbara Brzozowska - pełnomocnik ds. jakości, młodszy asystent fizjoterapii w Zespole Opieki Zdrowotnej w Nidzicy.

Jakie zasady obowiązują przy przyjęciu do oddziału?
— Świadczenia z zakresu rehabilitacji w warunkach oddziału stacjonarnego przeznaczone są dla pacjentów, których stan zdrowia nie pozwala na rehabilitację w warunkach ambulatoryjnych i ze względu na kontynuację leczenia wymagają stosowania kompleksowych świadczeń rehabilitacyjnych oraz całodobowego nadzoru pielęgniarskiego i lekarskiego — wyjaśnia Barbara Brzozowska.
Do oddziału mogą kierować lekarze specjaliści z oddziałów: urazowo-ortopedycznych, chirurgicznych, neurochirurgicznych, reumatologicznych, chorób wewnętrznych a w przypadku zaostrzeń chorób przewlekłych lekarze specjaliści z poradni: rehabilitacyjnej, urazowo-ortopedycznej, neurologicznej i reumatologicznej.

— Przy przyjęciu na oddział pacjenci powinni pamiętać o zabraniu stroju sportowego. Stój powinien być luźny, swobodny, niekrępujący ruchów. Obuwie sportowe lub klapki, żeby łatwo można było je zdjąć. W pierwszej kolejności przyjmujemy pacjentów po operacji, żeby mogli jak najszybciej skorzystać ze świadczeń —mówi Barbara Brzozowska.

Z jakich zabiegów mogą skorzystać pacjenci?
— Mamy pełna bazę zabiegową. Prowadzimy rehabilitację indywidualną: ćwiczenia z pacjentem czynno-bierne, bierne, czynne, funkcjonalne. Poza tym wspomagamy np. naukę chodu zabiegami fizykalnymi, tj. masaż pneumatyczny, który usprawnia krążenie w kończynach, zabiegi z elektroterapii, pole magnetyczne, hydroterapię, lasery, krioterapię i szeroką gamę zabiegów z elektroterapii — wymienia Barbara Brzozowska.

Zabiegów jest dużo, o czym świadczy też kolejka. — Robimy ile możemy, nawet ponad kontrakt. Czekają pacjenci stabilni, a pacjentów pilnych i po operacji staramy się przyjmować w pierwszej kolejności. Poza tym bez długiego oczekiwana przyjmowani są też pacjenci ze znacznym stopniem niepełnosprawności, kombatanci i zasłużeni honorowi dawcy krwi — dodaje Barbara Brzozowska.

Informacje dotyczące stacjonarnego oddziału rehabilitacji udzielane są pod numerem telefonu: 89 625 05 36 w dni robocze w godz. 11-13.

Obrazek w tresci

Obrazek w tresci

Obrazek w tresci

Obrazek w tresci

Obrazek w tresci

Obrazek w tresci

Obrazek w tresci

Obrazek w tresci

Nowy stacjonarny oddział rehabilitacji w Zespole Opieki Zdrowotnej w Nidzicy
fot. Zuzanna Leszczyńska

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5