Mieszkanie modne czy funkcjonalne?

2023-11-27 19:00:00(ost. akt: 2023-11-27 12:54:56)

Autor zdjęcia: Dorota Szczygieł

Każda rodzina chciałaby mieć swoje cztery kąty, w których mogłaby spokojnie mieszkać, żyć, wypełniać swoje obowiązki, odpoczywać i wspólnie spędzać czas. Często przy wyborze pierwszego mieszkania zastanawiamy się czy powinno ono być funkcjonalne czy tylko ładnie urządzone.
Według Aleksandry Czajki, pochodzącej z Nidzicy, która na co dzień zajmuje się projektowaniem wnętrz, nie ma wnętrz niefunkcjonalnych. Są jedynie niewspółgrające z użytkownikiem, o niedostosowanej lub nieodpowiedniej funkcji.

Zatem „funkcjonalne wnętrze” to jakie wnętrze? Powinno ono spełniać jakieś funkcje, być w interakcji z człowiekiem, pomagać użytkownikowi w wykonywaniu określonych czynności. I całkowicie odpowiadać rodzinie, która w nim zamieszka.
W Internecie pojawia się bardzo dużo wnętrz, które stylistycznie są do siebie podobne. Powtarzalne motywy, kolory, materiały.

— Wynika to z panującego w danym czasie trendu, mody na dane rozwiązanie. Czy to źle, czy to dobrze. Każdy ma swoje zdanie. Ja, jako architekt wnętrz, zwracam często inwestorowi uwagę, aby w określeniu wymarzonego wnętrza nie kierował się jedynie tym, co głównie pojawia się w Internecie, lub tym, jakie wnętrza mają znajomi czy sąsiedzi. Każdy z nas jest inny, dlatego wnętrze musi odpowiadać przede wszystkim tobie i być dopasowane do ciebie — pisze na swoim blogu wnętrzarskim Aleksandra Czajka.

Jakie są trendy wnętrzarskie ?

Kolor we wnętrzu
Jak mówi Aleksandra Czajka, nie jest to nowy wnętrzarski trend. Trwa od zeszłego roku i wynika chyba z tego, że mamy dość smutnej szarości. Za oknem listopad więc aż się prosi wygonić go ze środka. — Bardzo mnie cieszy ten fakt, bo oznacza, że społeczeństwo jest coraz bardziej świadome tego, jak wnętrze wpływa na człowieka. W projektach widzę coraz więcej kolorowych mebli, płytek, dywanów, odważnych w barwie dodatków. Kolor wkradł się już nawet na sprzęty AGD, ceramikę łazienkową, stolarkę drzwiową — pisze Aleksandra Czajka.

Zaokrąglenia zwłaszcza w meblach
Trendem, który także zaczął się już w zeszłym roku są obłości. Zaokrąglenia pojawiają się głównie w tapicerowanych meblach (sofy, fotele), ale i także w zabudowach meblowych, np. zaokrąglone wyspy kuchenne, skrajne szafki wiszące, stojące. Krawędzie stykających się ze sobą ścian również przestają być ostre. Pojawiły się łuki we frezach frontów i w zabudowach ścian, w nadprożach drzwi. Morficzne, naturalne kształty opanowały też lustra, które są przez to ciekawsze i mają charakter nieco rzeźbiarski. Podświetlone od tyłu dają niesamowity efekt.

Eklektyzm, vintage i kawaii

Według Aleksandry Czajki wnętrza wymykają się ze stylistycznych kryteriów. Do łask powróciła stylistyka z lat 70. czyli żywe kolory takie, jak pomarańczowy, musztardowy różowy, fioletowy, niebieski oraz geometryczne wzory, drewniane meble z drugiej ręki (meble vintage) często w połyskującej, ciemnej fakturze, a obok nich meble z tworzywa sztucznego, np. plastikowe, półprzezroczyste stoliki kawowe, krzesła. — W nowoczesne wnętrza wprowadza się chociażby jeden mebel retro, np. stół, czy komodę lub witrynę. Pastelowe kolory, mieniące się faktury, “słodki wystrój”- to cechy stylu kawaii, który zadziała na nasz dom i nas samych jak lekarstwo na smutny i nudny wnętrzarski wyraz — podkreśla w blogu Aleksandra Czajka.

Elementy przyrody
Z jednej strony modny jest odważny kolor, a z drugiej barwy ziemi.
— Nieregularne, pofalowane, chropowate powierzchnie pojawiły się zwłaszcza w postaci okładzin ściennych - ceramiczne płytki, naturalne tynki, szlachetne naturalne materiały, takie jak drewno, kamień, miedź… chyba nigdy nie wyjdą z wnętrzarskiej mody — pisze Aleksandra Czajka. Dodają wnętrzom klasy, szyku, elegancji ale i także ciepła, przytulności, autentyczności, dzięki czemu czujemy się w nich po prostu dobrze.

Grube, mięsiste tkaniny
Tekstylia mocno o sobie przypominają. Już od kilku miesięcy królują grube mięsiste tkaniny o wyraźnej fakturze i widocznym splocie. — Mam głównie na myśli materiał boucle, który ostatnio dość często pojawia się w tapicerkach sof i foteli.Tkaniny pełnią nawet rolę dekoracji ściennych, czego dowodzą tekstylne obrazy wykonywane techniką punch needle — czytamy w blogu.

Sztuka we wnętrzach
Coraz częściej we wnętrzach pojawia się sztuka, rękodzieło. — Jeszcze bardziej doceniamy jej wartość, za to, że jest unikatowa, wytwarzana ręcznie, z sercem i szczerością. W czasach panującej drożyzny, większą uwagę przykładamy do tego na co wydajemy pieniądze, dlatego inwestujemy je w coś, co jest niepowtarzalne, dobrej jakości i często lokalne. Mam na myśli chociażby ręcznie robione dekoracje do domu - poduszki, ceramika, obrazy, rzeźby, odnawiane meble, ręcznie tkane dywany — podkreśla projektantka.

Czy wróci do łask połysk?
Zastanawiam się czy do łask wróci połysk. Już od bardzo dawna nie widziałam w projektach, i sama też nie projektowałam, mebli w połysku. Kiedy i czy błyszczące fronty wrócą do łask? Zobaczymy. Natomiast, jeśli chodzi o połysk, blask, “blink” we wnętrzu to jak najbardziej szkło w postaci świeczników, wazonów, kloszy lamp, zastawy stołowej, stolików kawowych i na dodatek w kolorze.

Oprac. roz na podstawie blogu czajkawnetrza.pl

fot.1. Aleksandra Czajka jest projektantką wnętrz
fot. Dorota Szczygieł

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5