Piątek, 30 października 2020. Imieniny Augustyny, Łukasza, Urbana

Podziel się:

Podziel się:

Wielokulturowość szansą na przyszłość

10 grudnia w SP 3 rozpoczął się, zainicjowany przez szkolnego doradcę zawodowego- Panią Elę Skwarską, cykl spotkań, dzięki którym nasi uczniowie będą poznawać kultury różnych krajów.

Pierwszym i niezwykle miło przyjętym gościem na lekcji klas 5c i 7b była pochodząca z Ukrainy p. Nataliia Petukhova, która od 9 lat mieszka w Polsce i - pracując w szkolnej stołówce - codziennie z uśmiechem wita uczniów. Pani Nataliia opowiedziała o tym, dlaczego postanowiła zamieszkać w Polsce, jak wygląda życie na Ukrainie podczas trwającej tam wojny i o tym, że na własne oczy widziała ofiary zamieszek. Nasz gość wyjaśnił uczniom dlaczego tamtejsi ludzie emigrują i jak ciężko żyje się w kraju, w którym panuje konflikt zbrojny.
Uczniowie z zaciekawieniem pytali o zwyczaje świąteczne na Ukrainie, o obyczaje związane z zaślubinami, o tamtejszy system edukacji (najwięcej emocji wywołała wiadomość o tym, że wakacje na Ukrainie trwają ponad 3 miesiące). Nasi uczniowie usłyszeli z ust Pani Natalii wiele cennych rad, m.in. to, że "kimkolwiek jesteś, Polakiem czy Ukraińcem, sprzątaczką czy biznesmenem, zawsze musisz być uczciwym człowiekiem". Powiedziała, że tęskni za domem, ale chce zostać tu na stałe.
Życzymy, aby każdy, kto z różnych powodów mieszka poza granicami swojego kraju, czuł się tam tak dobrze i emanował radością, jak nasza Pani Nataliia...w jej nowej Ojczyźnie - w Polsce.
Tekst Joanna Sątowska
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Agnieszka Tańska oraz opublikowany na portalu Nidzica: Wielokulturowość szansą na przyszłość
Oceń artykuł:

(0)