Wtorek, 17 lipca 2018. Imieniny Aleksego, Bogdana, Martyny

Podziel się:

Podziel się:

"Koło Jana"

24 czerwca 2017 r. na placu zabaw przy Gminnym Ośrodku Kultury w Janowie odbył się piknik"Koło Jana" mający na celu kultywowanie zwyczajów i obrzędów świętojańskich.

Plenerowa uroczystość miała charakter festynu rodzinnego, któremu towarzyszyły występy dzieci z kółka muzycznego oraz zespołu Replay. Program imprezy przeplatany był licznymi konkursami i zabawami m.in. na najpiękniejszy wianek świętojański. Wg komisji najładniejsze wianki przygotowały Róża Szczypińska, Wiktoria Okraska, Ola Wiśniewska, Nikola Paczyńska, Iza Mojsiewicz, Oliwka Paczyńska. Dziewczęta powróżyły sobie, która wyjdzie za mąż zarzucając wianek przez głowę na gałązki drzewa (udało się tylko jednej), następnie puściły je na wodę. Tego dnia nie mogło się obyć bez poszukiwania kwiatu paproci. Konkurs okazał się trudny ale śmiałkowie poradzili sobie i po wyczerpujących poszukiwaniach kwiat został odnaleziony. Na placu "poszalały" tez wiedźmy biorąc udział w konkursie na najszybciej latającą miotłę, skoki przez miotłę czarownicy. Wspólnymi siłami rozpalono ognisko, przy którym można było sobie upiec kiełbaski. Na stołach kusiły słodkości a wśród nich bułeczki jagodzianki przygotowane przez Panią sołtys Elżbietę Ciesielską. Podczas pikniku dzieciaki mogły skorzystać z dmuchanych zjeżdżalni, pomalować sobie buźki. Kolorytu dostarczyły odpustowe stragany na których nie mogło zabraknąć biżuterii, zabawek, waty cukrowej, baloników na druciku, wiatraczków. Obchody imprezy świętojańskiej nawiązywały do tradycji starosłowiańskiego święta nocy sobótkowej, która niegdyś była jedną z najradośniejszych nocy w całym roku. Piknik odbył się między innymi, dzięki udziałowi w programie Działaj Lokalnie.

Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: GOKJanowo oraz opublikowany na portalu Janowo: Dowiedziały się, która wyjdzie za mąż
Oceń artykuł:

(0)