Czwartek, 21 czerwca 2018. Imieniny Alicji, Alojzego, Rudolfa

Podziel się:

Podziel się:

Bieg Powstania Warszawskiego

Warszawa 29 lipca 2017r.

27. BIEG POWSTANIA WARSZAWSKIEGO - 29.07.2017
" Jak myśl sprzed lat,
jak wspomnień ślad,
wraca dziś pamięć o tych, których nie ma..."
Pamięć o niebywałym akcie heroizmu, jakim było Powstanie Warszawskie, jest żywa i nieustająco podsyca patriotyzm w sercu każdego Polaka. Zryw ten, który do walki przeciw okupantowi poderwał całą stolicę, choć okupiony tysiącami ofiar, stanowił jedyną nadzieję i dramatyczny krzyk o wolność zniewolonej Warszawy.
Aby uczcić i utrwalić w świadomości narodu odwagę i determinację powstańców corocznie podczas obchodów Dni Pamięci o Warszawie organizwany jest jeden z najpopularniejszych biegów patriotycznych - Bieg Powstania Warszawskiego. 27. już edycja rywalizacji, rozegrana w ramach Triady Biegowej " Zabiegaj o Pamięć", przyciągnęła do serca Polski ponad 11 tysięcy miłośników sportu, którzy mogli oddać cześć poległym przemierzając dwa dystanse: 5 km i 10 km.
Rozświetlona tysiącami płonących zniczy trasa biegu wiodła ulicami walk w pobliżu Starego Miasta, Wybrzeżem Kościuszkowskim oraz Wisłostradą. Uroczysty nastrój tworzyły grupy rekonstrukcyjne i wizualizacje świetlne na budynkach, ukazujące sceny i symbole powstańcze.
Minuta ciszy poprzedzona wspólnie odśpiewanym hymnem narodowym rozpoczęła zmagania zawodników, które tradycyjnie już śledzili kombatanci, świadkowie tragicznych wydarzeń sprzed 70-ciu lat.
Jako pierwsi, z powagą i dumą, z biało-czerwoną opaską i symbolem Polski Walczącej na ramieniu wyruszyli uczestnicy krótszego dystansu. Drużynę "Nidzica Biega" reprezentowała Monika Wdowiak, która szybko i sprytnie jak niegdysiejsza sanitariuszka przemknęła 5-kilometrowy powstańczy szlak w czasie 28:17.
Około godziny 21 linię startu przy ulicy Bonifraterskiej przekroczyli biegacze, którzy mierzyli się z 10- kilomertową trasą. I tu, wśród przeważających zielonych koszulek powstańczych dostrzec można było również pomarańczowe, jawiące sie w mroku niczym płonące pochodnie pamięci.
Wśród odgłosów bombardowania siedmiu nidziczan sprawnie i szybko pojawiło się na mecie. Najszybszy był Kamil Olszewski z czasem 42:44 (498. w Open). Tuż po Kamilu przybyli: Marcin Lisek (43:08, 553. msc.), Tomasz Pisarski (43:17, 579. msc.), Andrzej Marcjanik (44:09, 716. msc.), Piotr Krzywieński (44:49, 848. msc.), Wojciech Koszewski (49:23, 1947. msc.), Edyta Dzido (56:13, 4105. msc.).
W obecnym chaotycznym świecie, gdzie mieszane są pojęcia, gdzie mylnie interpretuje się postawy ludzkie, biegacze pokazali prawdziwy, bo pokojowy i pełen szacunku dla drugiego człowieka wymiar patriotyzmu.
E.L.
Fot. Joanna i Andrzej Marcjanik. Wojtek Koszewski, Monika Wdowiak

Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Andrzej Marcjanik oraz opublikowany na portalu Nidzica: Bieg Powstania Warszawskiego
Oceń artykuł:

(0)