Wtorek, 26 stycznia 2021. Imieniny Lutosława, Normy, Pauliny

Podziel się:

Podziel się:

LEŚNY BIEG LITERATA

Każde dzieło literackie ma swój charakter odpowiadający na estetyczne oczekiwania odbiorcy. Na to nadzwyczajne dzieło zwane Leśnym Biegiem Literata przybyli zawodnicy z licznych miast całej Polski.

LEŚNY BIEG LITERATA – Nibork, 1.06.2019

Każde dzieło literackie ma swój charakter odpowiadający na estetyczne oczekiwania odbiorcy.
1 czerwca niezwykłe miejsce na skraju Lasu Miejskiego Nadleśnictwa Nidzica, z całym bogactwem pachnącego drzewostanu, krętych leśnych ścieżek, słonecznych polan i dorodnej zwierzyny wyszło naprzeciw pragnieniom i oczekiwaniom ponad dwustu amatorów sportu w całej rozpiętości wiekowej.
Na to nadzwyczajne dzieło zwane Leśnym Biegiem Literata przybyli zawodnicy z licznych miast całej Polski. W dwóch konkurencjach – biegu na 10 km i marszu Nordic Walking, ramię w ramię stanęli mieszkańcy Szczytna, Olsztyna, Warszawy, Działdowa, Przasnysza, Krakowa, Siemiatycz, Bielska Podlaskiego, Barczewa, Kurzętnika, Gdańska, Augustowa i wielu innych miejscowości.
Inspiracją zarówno biegu, jak i całego wydarzenia był Ośrodek Pracy Twórczej – Leśniczówka Nibork, miejsce służące skupieniu i owocnej pracy literackiej, będące także punktem, spod którego aktywna grupa „Nidzica Biega” wyrusza na niedzielne treningi.
Organizacji imprezy podjęli się Wojciech Żuczyk i Andrzej Marcjanik wraz z grupą „Nidzica Biega” i Towarzystwo Sportowe „NIDA”, przy współudziale Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Nidzicy, Domu Pracy Twórczej – Leśniczówka NIBORK, Nidzickiego Ośrodka Kultury, Nadleśnictwa Nidzica, Powiatu i Gminy Nidzica. Gościem specjalnym był pan Paweł Papke, Mistrz Polski w piłce siatkowej.
Nadleśnictwo Nidzica udostępniło dobrze przygotowaną trasę szutrową, którą przybyli uczestnicy mogli podziwiać w całej okazałości przez 10 km lub 5,6 km w zależności od podjętej rywalizacji.
O 11:00 z urokliwie umieszczonej start/mety w pobliżu stylowo odrestaurowanej ponad stuletniej Leśniczówki NIBORK wystartowali biegacze. Tuż po nich ruszyli zwolennicy marszu sportowego. Pogoda sprzyjała tej debiutanckiej imprezie. Słońce w pełni zdawało się uśmiechać i dodawać otuchy na tej niełatwej pagórkowatej trasie. Delikatny powiew wiatru chłodził tylko nieznacznie rozgrzane ciała zawodników. Entuzjazm i wola walki pozwoliła jednak finiszować godnie i z klasą, by pierwszą w życiu stalówką-medalem postawić kropkę na końcu fascynującego rozdziału o nazwie „Leśny Bieg Literata”. Zwycięzcą biegu okazał się Przemysław Flaga z Barczewa (Urwis Biega), natomiast pierwszą kobietą na mecie była Ewa Lisek z Nidzicy (Nidzica Biega). Pomarańczowi mogą poszczycić się następującymi wyróżnieniami:
Barbara Jeszko – II. miejsce Open K, Zuzanna Śliwka I. w K- 19, Monika Kowalska – III. w K-20, Alicja Olszowa – II. w K-30, Alina Baranowska – III. w K-40, Wioletta Kowalska – I. w K-50, Kamil Olszewski – I. w M- 20, Tomasz Pisarski - II. w M-20, Kamil Oszczęda - II. w M-19.
Ewa Lisek i Kamil Olszewski zostali dodatkowo uhonorowani nagrodą w kategorii „ Najlepszy Zawodnik/ Najlepsza Zawodniczka Powiatu Nidzickiego”.
W kategorii "Literat" wyróżnienie dostał Mirosław Cydzik, ambasador Leśnego Biegu Literata z grupy Urwis Biega.
Pierwszym na mecie marszu Nordic Walking był Witold Zagożdżon z Nidzicy (Nidzica Biega), zaś spośród pań numerem jeden okazała się Żelaznowska Krystyna z Pasymia.
Po rywalizacji dorosłych swój czas miały dzieci. Celebracja Międzynarodowego Dnia Dziecka rozpoczęła się już przed biegiem . Najmłodsi mogli skorzystać z zabaw i atrakcji jakie przygotowały niezastąpione Sylwia i Gabriela z Sali Zabaw MADAGASKAR. Cztery grupy dzieci ochoczo jedna po drugiej wystartowały na swoich dystansach. Z okrzykami szczęścia i entuzjazmem zaklętym w bardziej lub mniej skoordynowanych ruchach przekraczały linię mety. Za swój radosny tupot stóp otrzymały klimatyczny medal. Wszystkie spisały się doskonale, a najlepszych nagrodzono pucharami:
Aleksandra Moszczyńska – II. w grupie 0-6, Iga Dzierzęcka – III. w grupie 0-6, Oliwia Mielczarek – III. w grupie 10-12, Miłosz Jabłoński – I. w grupie 0-6, Jakub Jabłoński – I. w grupie 7-9, Gracjan Dąbrowski - II. w grupie 10-12, Alan Dąbrowski - II. w grupie 13-15.
Na wszystkich zaś czekała po biegu wspólna nagroda w postaci ogromnej pomarańczowej piniaty wypełnionej cukierkami.
Magiczna atmosfera wyczarowana przez organizatorów, sponsorów, ale przede wszystkim przez licznie przybyłych kibiców, bliskość natury, interesująca trasa, atrakcje, moc nagród uczyniły ten dzień wyjątkowym wydarzeniem i pozostawiły w sercach przybyłych nadzieję na kolejną przygodę z „Literatem” za rok.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom!!!

Serdecznie dziękujemy wszystkim – zawodnikom i kibicom - za przyjęcie zaproszenia, przybycie i gorące kibicowanie.

Dziękujemy Wojciechowi Żulczykowi i Andrzejowi Marcjanikowi za trud i serce włożone w organizację biegu, czuwanie nad każdym detalem i mierzenie się z przeciwnościami.

Domu Twórczemu – Leśniczówce NIBORK, dobremu duchowi wydarzenia, za inspirację i wsparcie w wielu wymiarach.

Pani Patrycji Kawałko, dyrektorowi MOSiR w Nidzicy za zaangażowanie, poświęcenie i ciężką pracę.
Nadleśnictwu Nidzica za użyczenie i przygotowanie niezwykłej trasy.
Dziękujemy Burmistrzowi, Panu Jackowi Kosmala, Gminie Nidzica i Powiatowi Nidzickiemu za włączenie się w piękną inicjatywę sportową.

Szczególne podziękowania składamy naszym sponsorom: PSS Społem, Bankowi Spółdzielczemu, PSB Mrówka, Hardsoft, Wikno Port, ZIBI-SPORT, Sali Zabaw Magadaskar, Pasiece Tkaczuk, firmie „Świat Książki”, Stalmot & Wolmet, PMW Wojciech Mielczarek, Studio Kosmetyki Profesjonalnej Magdalena Szczepuchowska, NIDEX, Urzędowi Marszałkowskiemu, MOSIR w Nidzicy, Napix Nidzica Foto, Nadleśnictwu Nidzica, AUTO-TECHNIKA Kunicki, Przedszkole Mistrzów.

E.L.
Fot. Monika Jaworska, Joanna Marcjanik.
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Andrzej Marcjanik oraz opublikowany na portalu Nidzica: Leśny Bieg Literata... przeżyjmy to jeszcze raz
Oceń artykuł:

(0)