Wtorek, 17 lipca 2018. Imieniny Aleksego, Bogdana, Martyny

Podziel się:

Podziel się:

Dzień Dziecka w Sejmie

Dwie drużyny z Zespołu Szkół Nr 2 w Nidzicy reprezentowały nasze województwo podczas obrad XXIII sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży w Warszawie.

Już od 23 lat z okazji Dnia Dziecka Sejm RP we współpracy z IPN, MEN i ORE organizuje obrady młodych posłów. Weronika Madyś i Patrycja Kowalska oraz Dominika Cendrowska i Mikołaj Sieciński przygotowali wysoko ocenione projekty o lokalnych bohaterach i miejscach związanych z totalitaryzmem. 29 maja 2017 roku z rąk Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty Krzysztofa Marka Nowackiego oraz Wojewody Warmińsko-Mazurskiego Artura Chojeckiego uczniowie otrzymali akty nominacji na posłów. Następnie 31 maja wyruszyli do Warszawy, gdzie po zakwaterowaniu w hotelu „Portos” zwiedzali prawobrzeżną część stolicy trasą wokół “Czterech Śpiących”. Kolejnego dnia, po wejściu do Sejmu na słynnej ulicy Wiejskiej, spotkali się z klubami poselskimi w Sali Kolumnowej. Mieli tam możliwość poznać dorosłych posłów oraz zrobić sobie z nimi pamiątkowe zdjęcia. O godzinie 10 rozpoczęło się posiedzenie XXIII sesji SDiM, które otworzył marszałek Sejmu Marek Kuchciński. Przemówili również goście: Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak, prezes IPN Jarosław Szarek a także Sekretarz Stanu w MEN Marzena Machałek. Posłowie i posłanki zadali pytania wiceminister edukacji, a w dalszej części posiedzenia dyskutowali nad projektem uchwały i prezentowali swoje poglądy. Najbardziej ekscytującym elementem obrad było głosowanie, podczas którego gimnazjaliści i licealiści przegłosowali poprawki i całą uchwałę zwykłą większością głosów. Uczniowie zapewniają, że gdyby tylko mieli taką możliwość, bez zastanowienia wzięliby po raz kolejny udział w tym projekcie, dzięki któremu mieli okazję na choć jeden dzień zostać posłami i poznać wielu ciekawych ludzi.
Weronika Madyś
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Piotr Kościjańczuk oraz opublikowany na portalu Nidzica: Dzień Dziecka w Sejmie
Oceń artykuł:

(0)