Wtorek, 17 lipca 2018. Imieniny Aleksego, Bogdana, Martyny

Podziel się:

Podziel się:

„Wybrany moment z historii” – Europejskie Dni Dziedzictwa w Szkole Podstawowej Nr 2

W ramach jesiennych obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w zorganizowanych przez nauczycieli historii i plastyki warsztatach edukacyjnych z historii regionu.

Przygotowano pięć stanowisk edukacyjnych. Podczas zajęć w szkolnej izbie regionalnej uczniowie przenieśli się do czasów, gdy nikt nie śnił o elektryczności i bieżącej wodzie, a życie upływało w rytmie pór dnia i roku. Tu poznali uroki życia dawnych mieszkańców wsi naszego regionu. Na stanowisku związanym ze strojem ludowym – regionalnym warmińskim i mazurskim dzieci zapoznały się z podstawowymi jego elementami, mogły je dotknąć, ubrać, dowiedziały się jak produkowało się sukno, a następnie uczestnicy warsztatów otrzymali do wypełnienia karty pracy dotyczące strojów.
Przy kolejnym stanowisku staraliśmy się podkreślić rolę gwary w naszym życiu, którą należy zachowywać i kultywować. Opracowaliśmy wspólnie „Mały słownik gwary warmińskiej i mazurskiej”. Przy czwartym stanowisku uczestnicy zajęć poznali technikę wykonywania kwiatów bibułowych, a następnie samodzielnie je wykonali. Sztuczne kwiaty były jednym z tradycyjnych elementów zdobniczych chałup wiejskich. Często stawały się małymi dziełami sztuki zdobniczej o wysokim poziomie artystycznym. Warsztaty zakończył wirtualny spacer po nidzickim zamku, który od wieków majestatycznie wznosi się nad miastem. Warsztaty były częścią szerszego projektu, którego celem jest edukacja regionalna, popularyzowanie dziedzictwa kulturowego i pobudzenie lokalnej społeczności do wpływu na rozwój regionu w oparciu o dorobek kulturowy i tradycję. Warsztaty przeprowadzili nauczyciele historii p. Joanna Marcjanik i p. Adama Gorzka oraz nauczyciel plastyki p. Iwona Bober.

Joanna Marcjanik
Fot. Joanna Marcjanik
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Piotr Kościjańczuk oraz opublikowany na portalu Nidzica: „Wybrany moment z historii” – Europejskie Dni Dziedzictwa w Szkole Podstawowej Nr 2
Oceń artykuł:

(0)