Wtorek, 15 października 2019. Imieniny Jadwigi, Leonarda, Teresy

Podziel się:

Podziel się:

100. rocznica odzyskania Niepodległości w ogrodzie dydaktycznym Dwójki

100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości w ogrodzie dydaktycznym przy Szkole Podstawowej nr 2 w pełni kwitnie. Od wielu lat nasza placówka bardzo aktywnie realizuje treści edukacji mając na celu kształtowanie wśród dzieci i ich rodziców właściwych postaw wobec środowiska i postaw patriotycznych.

Wczesną wiosną założyliśmy ogródek warzywny oraz rabatki kwiatowe. Z pomocą rodziców uczniów wykonaliśmy obudowę ogródka. Kupiliśmy nasiona różnych warzyw, narzędzia ogrodnicze i konewki. Dzieci prowadziły samodzielną uprawę znanych warzyw. Pielęgnacja i hodowla warzyw uczy je odpowiedzialności, jest niczym nie zastąpioną ciekawą lekcją przyrody. Dzieci poznają przyrodę za pomocą zmysłów: dotyku, węchu wzroku i smaku. Uczniowie czekali na pierwsze zbiory i pomimo, że nie było ich dużo, ale pomysł z założeniem ogródka był bardzo trafiony. Dzieci znają nazwy warzyw, ziół wiedzą, jak one rosną, jakich potrzebują warunków i co trzeba zrobić by zbierać obfite plony. W trakcie trwania projektu ogrodu uczniowie prowadzili obserwacje rosnących tam drzew, krzewów i roślin zielnych. Wszystkie zostały rozpoznane i podpisane na zakupionych do tego celu tabliczkach.
Dzięki zaangażowaniu rodziców w marcu powstała przy naszej szkole altana, którą nazwaliśmy „Zieloną budką”. W czasie ciepłych dni prowadzone są tam ciekawe zajęcia i obserwacje otaczającej przyrody. Postanowiliśmy w tym roku zbudować przy niej pergolę z roślinami pnącymi, która będzie doskonałym domem dla ptaków i owadów, a nasze zielone lekcje odbywać się będą w zacisznym miejscu.
Następnym krokiem podczas realizacji zadania było stworzenie w ogrodzie gry dydaktycznej, dzięki której odkrywanie wiedzy stanie się dla uczniów łatwiejsze w wyniku przeprowadzonego działania. Do tego celu wykorzystaliśmy drewniane krążki, które zostały wkopane. Wykonali i ustawili w ogrodzie karmnik dla ptaków. W pobliżu gry znajduje się ścieżka zmysłów. Jest to fragment terenu podzielony na odcinki. każdy z nich wyłożony innym materiałem. Po ścieżce dzieci będą mogły chodzić bez obuwia a wtedy stopy przyzwyczajone do twardej powierzchni butów będą uczyły się rozpoznawać inne powierzchnie (wypełnione tworzywem przyrodniczym) m.in.: piasek, kamienie, kora, itp.
Ostatnim etapem realizacji zadania było posumowanie działań i uroczyste otwarcie ogrodu przez wicedyrektora szkoły pana Marka Nachtygala w obecności społeczności uczniowskiej. Podczas otwarcia powiesiliśmy tablicę upamiętniającą narodowe obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz posadziliśmy drzewko dębu. Po tym wydarzeniu wspólnie odśpiewaliśmy hymn narodowy.
Cele realizowanego zadania zostały w pełni osiągnięte. Nasze szkolne otoczenie wygląda estetyczniej. Z rozmów z uczniami i z obserwacji ich zachowania wynika, że doskonale czują się w naszym ogrodzie. Mają świadomość odpowiedzialności za obecny i przyszły stan środowiska naturalnego. Ogród szkolny staje się coraz bogatszą bazą do prowadzenia zajęć lekcyjnych i pozalekcyjnych, umożliwia prowadzenie interesujących obserwacji i badań przyrodniczych. Z pewnością wpłynie na wzrost świadomości ekologicznej i ogromnego znaczenia natury w życiu każdego młodego człowieka.

Dorota Kosińska, koordynator projektu
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Piotr Kościjańczuk oraz opublikowany na portalu Nidzica: 100. rocznica odzyskania Niepodległości w ogrodzie dydaktycznym Dwójki
Oceń artykuł:

(0)