Niedziela, 24 stycznia 2021. Imieniny Felicji, Roberta, Sławy

Podziel się:

Podziel się:

Młodzież Dwójki w hołdzie Żołnierzom Wyklętym

Obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” skłaniają do refleksji nad trudnymi i tragicznymi wydarzeniami z naszej historii. Przywołują pamięć o ludziach walczących o Polskę do utraty tchu, nadziei, a na koniec również życia. Część polskiego dziedzictwa historycznego stanowi los bohaterów – straceńców, którzy dobrze zasłużyli się ojczyźnie, w poczuciu obowiązku i miłości do niej.

Do tego grona dołączyła po 1945 roku wielka grupa żołnierzy walczących o suwerenną i niezawisłą Polskę. Ich sytuacja od początku była dramatyczna, a potem z dnia na dzień stawała się coraz trudniejsza. Armia sowiecka wypierała wojska niemieckie, a na zajętych terenach instalowała nową władzę, wprowadzając terror i nasilające się represje. Po latach krwawej okupacji dwóch najeźdźców zaczynała się druga konspiracja, której ostatnim żołnierzem, poległym w 1963 roku, był Józef Franczak, pseudonim „Lalek”. Mobilizacja i walka Żołnierzy Wyklętych była pierwszym odruchem samoobrony społeczeństwa polskiego przeciwko sowieckiej agresji i narzuconym siłą władzom komunistycznym, ale też przykładem najliczniejszej antykomunistycznej konspiracji zbrojnej w skali europejskiej.
W hołdzie „Żołnierzom Wyklętym” młodzież nidzickiej Dwójki corocznie, pod opieką nauczycieli bierze udział w Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W tym roku w biegu na dystansie 1963 m wzięło udział czterdziestu uczniów naszej szkoły. Oprócz sportowego uczczenia pamięci Żołnierzy Niezłomnych uczestnicy mogli wysłuchać prelekcji Pana Sławomira Ambroziaka „Tajemnice Zimnej Wody i Złotych Gór”. Wszyscy uczestnicy biegu otrzymali pamiątkowe medale.

Joanna Marcjanik
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Piotr Kościjańczuk oraz opublikowany na portalu Nidzica: Młodzież Dwójki w hołdzie Żołnierzom Wyklętym
Oceń artykuł:

(0)