Czwartek, 17 października 2019. Imieniny Antonii, Ignacego, Wiktora

Podziel się:

Podziel się:

Trzecioklasiści z Jedynki poznają swoje miasto - wizyta w nidzickim zamku

W ramach realizacji rocznego, klasowego projektu regionalnego „NIDZICA – moja mała Ojczyzna”, 18 października uczniowie klasy 3a Szkoły Podstawowej nr 1 (wychowawca Beata Ewa Dąbrowska) odwiedzili mieszczące się w zamku Muzeum Ziemi Nidzickiej.

Nasz zamek jest wizytówką miasta i najbardziej znanym miejscem, do którego trafia każdy turysta. Okazuje się jednak, że wiele dzieci, choć nieraz były na zamku, to po raz pierwszy miały okazję zobaczyć tutejsze muzeum. Oprowadził nas po nim pan Paweł Bukowski, dyrektor Nidzickiego Ośrodka Kultury. Z pasją opowiedział m.in. o osadzie pruskiej, która stała się późniejszym Nidenburgiem czyli dzisiejszą Nidzicą, o Sasinach, niegdyś zamieszkujących te tereny, o historii naszego miasta nierozerwalnie związanej z Krzyżakami, o herbie Nidzicy, o dawnych zwyczajach mazurskich. Ogromne emocje wywołała sala z kopiami oręża rycerskiego oraz „sala tortur”. Duże zainteresowanie wzbudził też sprzęt używany w dawnym mazurskim gospodarstwie, w którym żyli „białka i gbur”. Dzieci obejrzały także salę rycerską oraz salę widokową, na której miały możliwość zobaczenia okresowej wystawy poświęconej zakonowi Templariuszy. Na trzecioklasistów czekało też emocjonujące spotkanie z „Białą Damą”.
Beata A. Dąbrowska
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: SPnr1 oraz opublikowany na portalu Nidzica: Trzecioklasiści z Jedynki poznają swoje miasto - wizyta w nidzickim zamku
Oceń artykuł:

(0)