środa, 23 stycznia 2019. Imieniny Fernandy, Jana, Rajmundy

Podziel się:

Podziel się:

Obchody Światowego Dnia Czerwonego Krzyża w Jedynce

Światowy Dzień Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca to coroczne święto łączące 100 milionów wolontariuszy. Obchodzone jest w 192 krajach, 8 maja, w dzień urodzin Henriego Dunanta, założyciela Czerwonego Krzyża.

Celem tego święta jest rozpowszechnianie idei humanitaryzmu i bezinteresownej pomocy oraz przedstawienie społeczeństwu zadań wykonywanych przez Międzynarodowy Ruch Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca.
8 maja w naszej szkole już od rana dało się zauważyć duże poruszenie. W tym dniu w holu głównym odbył się kiermasz ciast oraz konkurs kulinarny „Potrawa z warzywem w roli głównej”. Zorganizowano także konkurs plastyczny „Co wiem na temat PCK?”. W punkcie informacyjnym można było dostać ulotki, a swoje wiadomości sprawdzić w quizie wiedzy o zdrowiu lub w specjalnie na tę okazję przygotowanej przez p. Agnieszkę Wierzbicką wraz z uczniami grze dydaktycznej w j. angielskim. Duże zainteresowanie wzbudziły stacje z pierwszą pomocą przedmedyczną, przy których uczniowie mogli nauczyć się jak reagować m.in. przy omdleniach, złamaniach otwartych i zamkniętych, ranach ciętych, zwichnięciach, krwotokach z nosa. Ponadto w ciągu całego dnia wyświetlane były prezentacje nt. historii PCK, zdrowego trybu życia i szkodliwości używek. Gościem naszej szkolnej akcji była p. Beata Rapacka, starszy asystent ds .promocji zdrowia, z nidzickiego Sanepidu, która w klasie III c przeprowadziła lekcję nt. zagrożeń i profilaktyki AIDS. Pielęgniarka szkolna p. Wioletta Pargólska w klasie 3 d przypomniała jak ważny dla rozwoju dzieci jest zdrowy tryb życia i prawidłowe nawyki żywieniowe, a p. Sylwia Gawlik przeprowadziła w klasach edukacji wczesnoszkolnej ćwiczenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy.
Organizatorem wszystkich tych działań byli członkowie Szkolnego Koła PCK wraz z opiekunem p. Dorotą Taratycką oraz p. Dariusz Urbanowski. W akcję zaangażowali się także Rodzice uczniów klasy 7 c, którzy przygotowali kiermasz, za co serdecznie im dziękujemy. Cieszy niezmiernie zainteresowanie akcją b. wielu uczniów, co świadczy o empatii i dużej wrażliwości młodych ludzi na potrzeby innych. Mamy nadzieję, że wyrosną oni kiedyś na wolontariuszy PCK lub innych organizacji charytatywnych.
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: ZSnr1 oraz opublikowany na portalu Nidzica: Szerzyli ideę bezinteresownej pomocy
Oceń artykuł:

(0)