środa, 23 stycznia 2019. Imieniny Fernandy, Jana, Rajmundy

Podziel się:

Podziel się:

Spotkanie autorskie z Tomaszem Samojlikiem

11 maja w nidzickim zamku odbyło się spotkanie autorskie z Panem Tomaszem Samojlikiem. Wzięli w nim udział uczniowie klasy 3a (wychowawca Beata Ewa Dąbrowska) i klasy 3e (wychowawca Sylwia Gawlik).

Tomasz Samojlik to polski biolog i popularyzator przyrody, doktor nauk biologicznych, który jest jednocześnie pisarzem, rysownikiem i twórcą komiksów. W 2016 roku seria książek o żubrze Pompiku oraz książka „Nauczę cię pływać, moja wyderko” znalazły się na Złotej Liście książek polecanych przez Fundację Cała Polska Czyta Dzieciom. Jak sam o sobie pisze: „Za dnia jestem naukowcem, pracownikiem Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży, zajmującym się zawodowo badaniem historii przyrodniczej Puszczy Białowieskiej... Nocami, zamiast spać, przekładam wiedzę przyrodniczą (i nie tylko) na język książek dla najmłodszych, książek obrazkowych i komiksów...”. Nieczęsto się zdarza, by naukowiec potrafił tak znakomicie wytłumaczyć zawiłości i wiedzę ściśle specjalistyczną, przełożyć to na zrozumiałe, ciekawe i niezwykle mądre opowieści dla dzieci i na dodatek potrafił je zilustrować. Dzięki Panu Tomaszowi dzieci zainteresowały się problemami Puszczy Białowieskiej i polubiły żubra Pompika, ryjówkę malutką Dobrzyka, wydrę Salwinkę, żubra Jednoroga, dzięcioła trójpalczastego Triko… i mnóstwo innych niezwykłych postaci. Uczestnicy spotkania z ogromnym zainteresowaniem słuchali opowieści Pana Tomasza, bardzo chętnie kupowali Jego książki, tym bardziej, że mogły otrzymać autograf autora. Z pewnością po lekturze tych mądrych opowieści wszystkie dzieci spojrzą inaczej, dojrzalej i głębiej na otaczający ich świat przyrody.
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: ZSnr1 oraz opublikowany na portalu Nidzica: Spotkanie autorskie z Tomaszem Samojlikiem
Oceń artykuł:

(0)