Wtorek, 15 października 2019. Imieniny Jadwigi, Leonarda, Teresy

Podziel się:

Podziel się:

Naukowy spacer uczniów „Jedynki”

Dzień 28 września uczniowie klas 6 c, 8 c, oraz 3 b gimnazjum pod opieką wychowawczyń: Wiesławy Wojtkiewicz, Doroty Taratyckiej i Agnieszki Prusik spędzili w Olsztynie.

Nasz „naukowy spacer” po tym pięknym mieście zaczęliśmy od Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego i 16 Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki.
Podzieleni na klasowe grupy wzięliśmy udział w warsztatach:
6c - Niezwykły świat grzybów, gdzie uczniowie zapoznali się z zasadami mikroskopii świetlnej. Podczas warsztatów obserwowali struktury morfologiczne grzybów pod mikroskopem i ich identyfikację z roślin rosnących w polu i drzew w lesie. Pod okiem doktorantów Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego uczniowie samodzielnie przygotowali preparaty, które następnie oglądali pod mikroskopem.
8 c - Z toksykologią na co dzień
Pod mikroskopem i na ekranie obserwowali małe organizmy wodne (dafnie i rzęsę). Zobaczyli bijące serce dafni i „wesołą” rzęsę. Każdy uczestnik wykonał kilka doświadczeń i odpowiedział na pytanie: „czy środki, które mamy w naszych domach potrzebne są do życia dafniom i rzęsie?”
3 b - Rozpoznajemy narządy naszego ciała
Zajęcia miały charakter warsztatów praktycznych poprzedzonych krótką prezentacją multimedialną. Na wstępie uczniowie dowiedzieli się o poziomach organizacji strukturalnej organizmu oraz wybranych układach i narządach człowieka. Następnie uczestnicy na podstawie cech charakterystycznych narządów i tkanek podjęli próby identyfikacji narządów na podstawie fragmentu ich budowy histologicznej. Dodatkowym walorem zajęć była możliwość wykorzystania nowoczesnych modeli anatomicznych.
Spacer po Galerii Warmińskiej przeznaczyliśmy na Noc Naukowców - Fusion Night.
Mikroskop w smartfonie, badanie promieniowania kosmicznego, eksperymenty z kuchni molekularnej, wirusy giganty i pokaz… mody spożywczej. Te i wiele innych atrakcji przygotowali dla nas naukowcy z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN.
Pasaże Galerii Warmińskiej zamieniły się w widowiskowe laboratoria, w których mogliśmy badać, odkrywać, eksperymentować i uczyć się przez zabawę! Czekały tam na nas m.in. warsztaty wykrywania antyoksydantów, kurs badania odcisków palców, pokazy Centrum Nauki Kopernik z Warszawy oraz quizy naukowe z nagrodami.
Biorąc udział w atrakcjach przygotowanych przez naukowców, mogliśmy zrozumieć jak fermentuje piwo czy jogurt, sprawdzić czym są liofilizaty i wykorzystać je do stworzenia własnych kosmetyków, a także zobaczyć jak wygląda praca w laboratorium kryminalistycznym. Odwiedziliśmy mobilny las w szkatułce i poznaliśmy przyszłość żywienia w dobie robotów i drukarek 3D, a eksperymenty chemiczno-fizyczne przeprowadziliśmy z samą Marią Skłodowską-Curie!
Wiesława Wojtkiewicz
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: SPnr1 oraz opublikowany na portalu Nidzica: Naukowy spacer uczniów „Jedynki”
Oceń artykuł:

(0)