Wtorek, 22 września 2020. Imieniny Maury, Milany, Tomasza

Podziel się:

Podziel się:

Nocny wypad do lasu

18 października uczniowie Nidzickiej Jedynki odwiedzili ostoję leśną w okolicy Koniuszyna. To kolejny raz, gdy nasi młodzi obserwatorzy nocą słuchali odgłosów dzikich zwierząt.

Uczniowie klas VIIc i IIIc pod opieką wychowawczyń Wiesławy Wojtkiewicz i Ali Wolak oraz przy dużym wsparciu Pani Doroty Taratyckiej, pod wspaniałym przewodnictwem Pana Andrzeja Piaseckiego i Pani Agnieszki Maciąg z Nadleśnictwa Nidzica, odkrywali tajniki rykowiska. Rykowiska - czyli okresu godowego jeleni. Okres ten zaczyna się w połowie września i kończy po 4 tygodniach. Samce jeleni wydają głośne odgłosy, czego uczestnicy wycieczki mogli być świadkami. Podczas tego okresu potężny, basowy ryk byków rozlega się echem na wiele kilometrów po okolicy. Rykowiskiem nazywa się również miejsce pojedynków byków w okresie godowym oraz miejsce odbywania godów.
Podczas niezwykle ciekawej wycieczki uczniowie dowiedzieli się także, jakie różnice są miedzy osobnikami tego samego gatunku. Usłyszeli, dlaczego dziki ryją ziemię? Dzieci odkryły, dlaczego liście zmieniają kolory? Temu wszystkiemu towarzyszyła piękna, barwna, jesienna sceneria osnuta mgłą i nadchodzącym mrokiem. W ciszy i skupieniu usłyszały odgłos pracy dzięcioła, a także pohukiwanie samiczki puszczyka zamieszkującego tamte tereny. Ciekawostka na temat licznych gniazd orła bielika występujących na terenach niedaleko Nidzicy, bardzo poruszyła dzieci.
Na zakończenie, już tradycyjnie, wspaniale przygotowane ognisko pozwoliło uczestnikom odpocząć po emocjonującym spacerze. Kiełbaski upieczone na ogniu i kilka wesołych wspólnie zaśpiewanych piosenek umiliło całą wycieczkę.
Bardzo dziękujemy Panu Andrzejowi Piaseckiemu i Pani Agnieszce Maciąg za cudowną atmosferę i przyjazne przyjęcie, a także za wspaniałe pouczające opowieści i miłą atmosferę spotkania.

A. Wolak, W. Wojtkiewicz, D. Taratycka
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: SPnr1 oraz opublikowany na portalu Nidzica: Nocny wypad do lasu
Oceń artykuł:

(0)