Piątek, 23 października 2020. Imieniny Edwarda, Marleny, Seweryna

Podziel się:

Podziel się:

Szkoła pamięta

Tradycyjnie, jak co roku w październiku, uczniowie Jedynki odwiedzili nidzicki cmentarz.

Zbliżające się dni to czas, w którym w szczególny sposób pamiętamy o zmarłych. Porządkujemy groby, zapalamy znicze, wspominamy naszych bliskich oraz tych, którzy tworzyli historię narodową i lokalną. Często to bezimienni bohaterowie naszej wolności, którym winniśmy pamięć. Dla Nidziczan szczególnym miejscem na cmentarzu jest Symboliczna Mogiła Kresowej Pamięci, poświęcona pomordowanym na Wołyniu i Polesiu. Ponieważ wielu nidzickich Wołyniaków niestety już nie żyje, a ci którzy zostali, to często ludzie schorowani i w podeszłym wieku, od ubiegłego roku z inicjatywy Beaty Anny Dąbrowskiej i Małgorzaty Brzozowskiej nasza szkoła otacza opieką to symboliczne miejsce pamięci.
25 października uczniowie kl.7 b z wychowawcą w ramach akcji MEN „Szkoła pamięta” uprzątnęli mogiłę, oczyścili pomnik oraz zapalili znicze przy tabliczkach z nazwami miejscowości, z których przybyli repatrianci. Dla całej klasy była to szczególna lekcja historii, której towarzyszyła zaduma i skupienie.
Małgorzata Brzozowska
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: SPnr1 oraz opublikowany na portalu Nidzica: Szkoła pamięta
Oceń artykuł:

(0)