Niedziela, 25 lutego 2018. Imieniny Almy, Cezarego, Jarosława

Podziel się:

Podziel się:

Europejska Noc Naukowców

29 września klasa 5 c Szkoły Podstawowej nr 1 w Nidzicy wzięła udział w Europejskiej Nocy Naukowców, która odbywa się tylko raz w roku równocześnie w dużych miastach całej Europy.

Jest to zatem wyjątkowa okazja, aby zajrzeć do niedostępnych na codzień laboratoriów, spotkać się z naukowcami i poznać odpowiedzi na nurtujące nas pytania z „pierwszej ręki”, czy to dotyczące naszego zdrowia czy naszych zainteresowań związanych np. z najnowszymi technologiami. Warto skorzystać z bezpłatnych badań i przeżyć niezapomniane emocje podczas fascynujących pokazów.
Europejską Noc Naukowców Fusion2Night organizowali: pracownicy i studenci Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego, Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN oraz Olsztyńskiej Szkoły Wyższej im. Józefa Rusieckiego.
Nasza przygoda z Nocą Naukowców rozpoczęła się od „Hipnotyzującej chemii” w Olsztyńkiej Szkole Wyższej. Zobaczyliśmy eksperymenty chemiczne, które wprowadziły nas w ekscytujący świat chemii. Bezpośrednio po pokazie mieliśmy okazję spotkać się z Mirosławem Hermaszewskim – generałem brygady Wojska Polskiego oraz kosmonautą – jedynym Polakiem, któremu udało się od 27 czerwca do 5 lipca 1978 odbyć lot w przestrzeń kosmiczną. W czasie 8-dniowej misji wykonał 126 okrążeń Ziemi i przebył dystans 5 273 257 km. Zobaczyliśmy łazika marsjańskiego. Pojazd zbudowany został na zawody University Rover Challenge organizowane w Stanach Zjednoczonych i w tym roku zajął 3 miejsce na świecie. Podczas warsztatów „MikroZoo” uczniowie mieli okazję poznać bogaty i różnorodny mikroświat bakterii. Dowiedzieli się o tym, że bakterie mogą mieć różne kolory i kształty. Każdy uczeń mógł własnoręcznie skonstruowany model bakterii zabrać ze sobą do domu. „Anomalie zwierząt łownych” to pokaz odbiegających od normy poroży jeleni ze zbiorów Stacji Badawczej PAN w Popielnie. Pracownik stacji opowiedział o zmianach wywołanych przez choroby, "postrzały" rosnącego poroża czy uszkodzenia mechaniczne. „Ciecz nienewtonowską” przygotowaliśmy w misce poprzez zmieszanie mąki ziemniaczanej z wodą (w odpowiedniej proporcji). Gdy na ciecz podziałaliśmy siłą, ta zmieniła swoje właściwości i zachowywała się jak ciało stałe. „Herosi średniowiecza - pokaz walk rycerskich” pozwolił nam wziąć udział w zabawach plebejskich: rzut podkową, rzut nożem, pijany miecz czy wykonanie strzałów z łuku. Niektórym udało się osiągnąć bardzo dobre wyniki. W „Projektowaniu DNA” wzięliśmy udział w zajęciach interaktywnych mających na celu zapoznanie uczestników z budową DNA poprzez budowanie modeli DNA (ze smacznych pianek), wraz z modyfikacjami, które pojawiają się w jego strukturze podczas naszego życia. „Touch tank - dotknij rybę” to obserwacja i bezpośredni kontakt z jesiotrami pływającymi w basenie. Jesiotry to ryby, które można zaliczyć do żyjących skamielin. Od milionów lat nie zmieniły swojego wyglądu. Większość gatunków jesiotra zalicza się do ryb anadromicznych, czyli wędrujących na tarło z wód słonych do słodkich.
Po krótkiej przerwie pojechaliśmy do Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego, by tam dowiedzieć się o „Magicznych właściwościach gazów”. Poznaliśmy różnicę między bardzo lekkim helem a superciężkim sześciofluorkiem siarki. Oprócz tego podczas pokazu zobaczyliśmy eksperymenty z bardzo niskimi temperaturami, m.in. z ciekłym azotem i suchym lodem. Panowie naukowcy bardzo chętnie odpowiadali na nasze pytania. Wzięliśmy również udział w warsztatach: „Czy współpraca się opłaca?” , gdzie dzięki współpracy w grupie stworzyliśmy konstrukcję, która pozwoliła utrzymać nawet bardzo ciężkie różne rzeczy; „Czy wszystko płynie? Ciekawe właściwości wody” to pokaz ciekawych właściwości wody. Wspólnie zastanowialiśmy się dlaczego pieprz ucieka z powierzchni wody oraz jak zachowują się inne zanurzone w niej przedmioty; „Jak wytrenować swój umysł?” to warsztaty, podczas których próbowaliśmy odpowiedzieć na pytania: Ile matematyki jest w zabawie? Jak rozwiązać węzeł gordyjski? W świecie gier, zagadek i łamigłówek logicznych przećwiczyliśmy nie tylko umiejętność wnioskowania i dedukcji, ale również świetnie się bawiliśmy. W Strefie "Hocki Klocki" mogliśmy tworzyć z ogromnych klocków różne budowle. Rozwijaliśmy procesy planowania i wdrażania pomysłów, wspieraliśmy ćwiczenie koncentracji i rozwijaliśmy swoją wyobraźnię. „Kreatywna zabawa z filcem”, to warsztaty, które pokazały ciekawą technikę artystyczną, jaką jest filcowanie czesanki wełnianej. Wykształciły w nas kreatywną postawę i wyrobiły poczucie wrażliwości na otaczającą rzeczywistość.
Szkoda, że tak ciekawe warsztaty i pokazy odbywają się tylko raz w roku. Wróciliśmy do domu zmęczeni, ale ze zdobytą nową wiedzą, umiejętnościami i ciekawymi gadżetami. Dziękujemy Rodzicom za wyrażenie zgody na ten wyjazd oraz za jego sponsorowanie. Mamy nadzieję, że za rok uda nam się ponownie wziąć udział w tej niesamowitej „Nocy Naukowców”.
Uczniowie klasy 5 c Szkoły Podstawowej nr 1
z wychowawczynią Wiesławą Wojtkiewicz
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: ZSnr1 oraz opublikowany na portalu Nidzica: Europejska Noc Naukowców
Oceń artykuł:

(0)