środa, 21 marca 2018. Imieniny Benedykta, Lubomiry, Lubomira

Podziel się:

Podziel się:

Konkurs na kalendarz adwentowy

Kalendarz adwentowy ma wyjątkową historię i może wprowadzić magiczny nastrój przed świętami. Jego początki sięgają podobno 1851 roku.

Miał on wzmacniać radość z oczekiwania na Boże Narodzenie. Już wtedy każdego dnia wieszano w domach obrazek dotyczący świąt i przyjścia na świat Jezusa. Innym wariantem było zapalanie codziennie jednej z 24 świeczek lub skreślanie jednej z 24 kresek narysowanych kredą na drzwiach. W domach katolickich najczęściej wkładano po jednym źdźble słomy do szopki, aż do Wigilii. Kalendarze adwentowe na dobre zadomowiły się w polskiej tradycji i są dodatkowym elementem, który pomaga przygotować siebie i rodzinę do Świąt Bożego Narodzenia. Uczniowie uczęszczający w Szkole Podstawowej nr 1 na język mniejszości narodowej niemiecki bardzo chętnie przystąpili więc do konkursu na najpiękniejszy kalendarz, który oprócz wyrazu artystycznego miał warstwę dydaktyczną. Pod każdym z 24 numerków znajdowało się niemieckie słówko, zagadka bądź inne zadanie sformułowane w tym języku. Powstały piękne i wyjątkowe prace, oceniane w dwóch kategoriach wiekowych. Wręczenie dyplomów i nagród odbyło się przed koncertem kolęd w trzech językach. Konkurs zorganizowali germaniści: Jolanta Wiejak, Monika Czerwonka, Aleksandra Kaczmarczyk.
Wyniki:
Kategoria klasy 1 – 3
I miejsce – Helenka Denis 3a
II miejsce – Natalka Juchniewicz 3a
III miejsce – praca wspólna Ali Milewskiej i Huberta Stryjewskiego 3e

Kategoria klasy 4 – 7
I miejsce – Zofia Dąbrowska 7a
II miejsce – Bartek Milewski 6c
III miejsce – Szymek Szczepkowski 5c

Gratulujemy!
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: ZSnr1 oraz opublikowany na portalu Nidzica: Konkurs na kalendarz adwentowy
Oceń artykuł:

(0)