Niedziela, 16 grudnia 2018. Imieniny Albiny, Sebastiana, Zdzisławy

Podziel się:

Podziel się:

Narodowe Czytanie w Nidzicy

Narodowe Czytanie w Nidzicy

NARODOWE CZYTANIE W NIDZICY

Burmistrz Nidzicy Jacek Kosmala oraz Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Nidzicy zapraszają do wzięcia udziału w szóstej edycji akcji Narodowe Czytanie, zainicjowanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2012r.
Podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury, potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości. W tym roku odbędzie się ono w sobotę, 2 września 2017 roku, od godziny 10.00 na dziedzińcu zamkowym. Wspólne czytanie dramatu Stanisława Wyspiańskiego „Wesele” poprzedzi krótka prelekcja o autorze i jego dziele. W programie przewidziany jest konkurs plastyczny dla dzieci, wystawa oraz skromny poczęstunek weselny. Fragmenty utworu przeczytają zaproszeni do udziału w akcji goście oraz, mamy nadzieję, Wy – Drodzy Nidziczanie.

Publiczne czytanie odbędzie się tego dnia w całej Polsce.
Dzieło Wyspiańskiego zwyciężyło podczas internetowego głosowania spośród czterech propozycji. Konkurowało z Przedwiośniem Stefana Żeromskiego, Pamiątkami Soplicy Henryka Rzewuskiego i Beniowskim Juliusza Słowackiego.
(…) warto po raz kolejny, mam nadzieję – bo jestem przekonany, że każdy już czytał w swoim życiu Wesele ‒ tę piękną pozycję naszej literatury przeczytać. Przeczytać ją razem, przypomnieć sobie te niezwykle ważne dla naszej historii, dla naszej kultury, dla właśnie fundamentów tego, co nazywamy polskością, te niezwykle ciekawe wersy dramatu, arcydramatu Stanisława Wyspiańskiego – przekonywał w lutym tego roku prezydent Andrzej Duda, ogłaszając wyniki głosowania.
„Serdecznie zapraszam wszystkich Państwa do wspólnego czytania Wesela, do lektury, która wydobędzie różnorodność bohaterów, wyjątkową scenerię, bogactwo odniesień” – napisał w liście inaugurującym akcję Prezydent RP Andrzej Duda.


Wszelkich informacji dotyczących akcji udziela Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w swojej siedzibie lub telefonicznie pod numerem 89 625 20 57.Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Nidzicy oraz opublikowany na portalu Nidzica: Narodowe Czytanie "Wesela". Weź udział w akcji
Oceń artykuł:

(0)