Wtorek, 15 października 2019. Imieniny Jadwigi, Leonarda, Teresy

Podziel się:

Podziel się:

"SERENADA POD BRAMĄ" w Teatrze Przy Stoliku

Gdzie się podział warszawski cwaniak, tak często wspominany w przedwojennych piosenkach? Antek, Felek lub po prostu andrus, ulicznik i sympatyczny spryciarz? Co jakiś czas można o nim usłyszeć w piosenkach kapeli podwórkowych, niekiedy w anegdotkach najstarszych warszawiaków. Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru zapraszamy na sztukę, w której będą czytać i śpiewać olsztyńscy aktorzy Wiesława Szymańska i Marian Czarkowski.

”Wychowani na ulicy, w cieniu latarni, wśród muzycznej rynsztokracji spod znaku klucza francuskiego i wytrycha basowego, zakochani w piosence - Czarna Mańka, Ruda Felka, Felek Zdankiewicz, Złodziej, Zdradzona Hanka, Policjant z krawężnika czy Pucybut marzący o milionach i Inni… To obraz zaniedbanego podwórka, folkloru warszawskiego Powiśla, Pragi, Czerniakowa, słowem obrzeży eleganckiej stolicy między- i powojnia.” Tak celnie całe to towarzystwo szemrane określił bard miejskiego folkloru Stanisław Wielanek, niezrównany następca Stanisława Grzesiuka, który jak mało kto potrafił uwiecznić w swych podwórkowych balladach wzloty i upadki tzw. marginesu społecznego – ich wielkie miłości, wielkie zbrodnie w afekcie, komiczne spotkania i romantyczne spacery.
Opisania tego niezwykłego wielkomiejskiego folkloru podjęli się m. innymi: Julian Tuwim, Marian Hemar, Ludwik Starski, Stefan Wiechecki ”Wiech”, Stanisław Grzesiuk, Jerzy Jurandot, jak też anonimowi twórcy.
Wiesława Szymańska z dialogów, skeczów, monologów i piosenek z tamtych lat ułożyła opowieść o miłości w środowisku, które jak żadne inne umiało żyć i kochać ekstremalnie.
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Nidzicy oraz opublikowany na portalu Nidzica: "SERENADA POD BRAMĄ" w Teatrze Przy Stoliku
Oceń artykuł:

(0)