Czwartek, 21 listopada 2019. Imieniny Janusza, Marii, Reginy

Podziel się:

Podziel się:

Osiem nowel na ósme Narodowe Czytanie z Miejsko-Gminną Biblioteką Publiczną w Nidzicy.

"...piękno polskiej literatury ma moc, aby nas jednoczyć i zespalać wokół wspólnych celów i wspólnych wartości” - Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

6 września 2019 na skwerku miejskim Polonezem Ogińskiego rozpoczęliśmy ósme Narodowe Czytanie. Na wstępie wszystkich zgromadzonych przywitał Dyrektor biblioteki, który odczytał list Prezydenta Andrzeja Dudy „Jestem przekonany, że bogactwo polskich nowel pozwoli każdemu włączyć się i współtworzyć naszą akcję, która popularyzuje czytelnictwo i niezmiennie udowadnia, że piękno polskiej literatury ma moc, aby nas jednoczyć i zespalać wokół wspólnych celów i wspólnych wartości”.
Tekstem „Dobrej Pani” nidzicką akcję Narodowego Czytania rozpoczął gospodarz miasta, Burmistrz Jacek Kosmala. Następnie mogliśmy wysłuchać Starosty Powiatu Marcina Palińskiego i Wicestarosty Pawła Przybyłka. Wszyscy zaproszeni goście i zgromadzona publiczność z uwagą wysłuchali fragmentów nowel zaproponowanych przez Bibliotekę a także krótkich informacji o ich autorach i czasach, w których powstały. W słońcu, przy pięknie interpretowanych fragmentach i wspaniałych utworach muzycznych oraz zabawie quizowej, spędziliśmy radosne chwile wspólnego czytania. Nowele Marii Konopnickiej, Elizy Orzeszkowej, Bolesława Prusa, Władysława Stanisława Reymonta, Henryka Rzewuskiego, Brunona Schulza, Henryka Sienkiewicz i Stefana Żeromskiego towarzyszyły naszym rodakom, kiedy pod zaborami walczyli o suwerenność naszej Ojczyzny i szukali odpowiedzi na wyzwania swoich czasów.
Wszystkim uczestnikom: samorządowcom, uczniom, nauczycielom, bibliotekarzom, członkiniom Dyskusyjnego Klubu Książki oraz mieszkańcom miasta bardzo serdecznie dziękujemy za przybycie i czynny udział.
Zapraszamy do Biblioteki !
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Nidzicy oraz opublikowany na portalu Nidzica: Osiem nowel na ósme Narodowe Czytanie z Miejsko-Gminną Biblioteką Publiczną w Nidzicy.
Oceń artykuł:

(0)