Sobota, 8 sierpnia 2020. Imieniny Izy, Rajmunda, Seweryna

Podziel się:

Podziel się:

XIII edycja konkursów "Słowo i dzieje".

Biblioteka nidzicka i ks. Andrzej Midura są już po raz trzynasty organizatorami konkursów dla dzieci i młodzieży o zasięgu powiatowym, pod wspólnym tytułem "Słowo i dzieje". Finał konkursu i wręczenie nagród odbędzie się 15 listopada (piątek) o godzinie 17.00 w Sali Rycerskiej nidzickiego zamku na uroczystym koncercie. Zapraszamy na koncert – wstęp wolny

W bieżącym roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej poparł uchwały ustanawiające m.in. rok 2019 rokiem Stanisława Moniuszki. Piątego maja bieżącego roku przypada 200. rocznica urodzin kompozytora, dyrygenta, organisty, pedagoga, dyrektora Teatru Wielkiego
w Warszawie, twórcy polskiej opery narodowej. Posłowie podkreślili w dokumencie, że Stanisław Moniuszko był wzorem patrioty. „Utwory kompozytora do dziś stanowią inspirację dla wielu artystów, a w czasach jemu współczesnych tworzyły paletę barw, za pomocą której Polacy odmalowywali najpiękniejsze odcienie patriotycznych uczuć i narodowej tożsamości”. Dla szkół średnich ogłoszony został konkurs recytatorski ph. „A muzyka wiecznie trwa…”
75 lat temu, 1 sierpnia 1944 r., na rozkaz Komendanta Głównego AK gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora" w Warszawie wybuchło Powstanie Warszawskie. Przez 63 dni powstańcy prowadzili z wojskami niemieckimi heroiczną i osamotnioną walkę, której celem była niepodległa Polska, wolna od niemieckiej okupacji i dominacji sowieckiej. Dla uczniów szkół podstawowych klas 7 i 8 oraz 3 klas gimnazjalnych powiatu nidzickiego ogłoszony został konkurs na prezentację multimedialną ph. „75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego”.
Patronem roku 2019 został również Gustaw Herling-Grudziński. 20 maja 2019 r. mija 100 lat od urodzin jednego z najwybitniejszych pisarzy polskich XX wieku. Jak przypomniano w uchwale: „Losy i twórczość Gustawa Herlinga Grudzińskiego stanowią świadectwo cierpień i czynów człowieka, któremu przyszło przeżyć czasy totalitarnej przemocy i kryzysu wartości”. Prelekcję na temat działalności i twórczości pisarza dla młodzieży wygłosi prof. Waldemar Smaszcz.
Finał konkursu i wręczenie nagród odbędzie się 15 listopada (piątek) o godzinie 17.00 w Sali Rycerskiej nidzickiego zamku na uroczystym koncercie.
Zapraszamy na koncert – wstęp wolny

Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Nidzicy oraz opublikowany na portalu Nidzica: XIII edycja konkursów "Słowo i dzieje".
Oceń artykuł:

(0)