Sobota, 8 sierpnia 2020. Imieniny Izy, Rajmunda, Seweryna

Podziel się:

Podziel się:

KONCERT MONIUSZKOWSKI - podsumowanie konkursów Słowo i Dzieje.

Finał konkursu i wręczenie nagród odbyło się w Sali Rycerskiej nidzickiego zamku na uroczystym koncercie, na którym wystąpili uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Andrzeja Krzanowskiego w Mławie.

Biblioteka nidzicka i Parafia Miłosierdzi Bożego w Nidzicy są już po raz trzynasty organizatorami konkursów dla dzieci i młodzieży o zasięgu powiatowym, pod wspólnym tytułem "Słowo i dzieje".
W bieżącym roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej poparł uchwały ustanawiające m.in. rok 2019 rokiem Stanisława Moniuszki. W bieżącym roku obchodzimy 200. rocznicę urodzin kompozytora, dyrygenta, organisty, pedagoga, dyrektora Teatru Wielkiego w Warszawie, twórcy polskiej opery narodowej. Dla szkół średnich ogłoszony został konkurs recytatorski ph. „A muzyka wiecznie trwa…”
75 lat temu, 1 sierpnia 1944 r., na rozkaz Komendanta Głównego AK gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora" w Warszawie wybuchło Powstanie Warszawskie. Przez 63 dni powstańcy prowadzili z wojskami niemieckimi heroiczną i osamotnioną walkę, której celem była niepodległa Polska, wolna od niemieckiej okupacji i dominacji sowieckiej. Dla uczniów szkół podstawowych klas 7 i 8 oraz 3 klas gimnazjalnych powiatu nidzickiego ogłoszony został konkurs na prezentację multimedialną ph. „75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego”.
Patronem roku 2019 został również Gustaw Herling-Grudziński. W maju mija 100 lat od urodzin jednego z najwybitniejszych pisarzy polskich XX wieku. Prelekcję na temat działalności i twórczości pisarza dla młodzieży wygłosił prof. Waldemar Smaszcz. Kolejne prelekcje pt. „Miłość bez jutra. Muza wojenna 1939 -1945” opowiadały o tragedii młodym pokoleniu Polaków, poetów, którzy walczyli i oddali życie w Powstaniu Warszawskim.
W konkursie na przygotowanie prezentacji multimedialnej nagrodzono:
I miejsce Dominika Rak – Szkoła Podstawowa w Rączkach,
II miejsce Wiktoria Łukomska – Szkoła Podstawowa w Rogożu,
III miejsce Michalina Kotlarczyk - Szkoła Podstawowa Nr 2 w Nidzicy.
Wyróżnienia otrzymali:
Agata Brodzik - Szkoła Podstawowa Nr 1 w Nidzicy,
Kacper Witczak - Szkoła Podstawowa Nr 1 w Nidzicy,
Wiktoria Bojarska – Szkoła Podstawowa w Janowie.
W konkursie recytatorskim nagrodzono:
I miejsce Laura Jasińska i Kinga Gnidzińska – Zespół Szkół Ogólnokształcących
w Nidzicy,
II miejsce Wiktoria Krajewska - Zespół Szkół Ogólnokształcących w Nidzicy,
III miejsce Kinga Kotyla - Zespół Szkół Ogólnokształcących w Nidzicy.
Wyróżnienia otrzymali:
Magda Domańska - Zespół Szkół Ogólnokształcących w Nidzicy,
Mariusz Sarbiewski - Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Nidzicy,

Finał konkursu i wręczenie nagród odbyło się w Sali Rycerskiej nidzickiego zamku na uroczystym koncercie, na którym wystąpili uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Andrzeja Krzanowskiego w Mławie. Usłyszeliśmy m.in. utwory „Prząśniczka”, „Ten zegar stary” i wiele innych, w bardzo ciekawych interpretacjach i pięknie wykonanych.
„Tu przerwał, lecz róg trzymał, wszystkim się zdawało,
Że Wojski wciąż gra jeszcze, a to echo grało.”

Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Nidzicy oraz opublikowany na portalu Nidzica: KONCERT MONIUSZKOWSKI - podsumowanie konkursów Słowo i Dzieje.
Oceń artykuł:

(0)