Piątek, 20 lipca 2018. Imieniny Fryderyka, Małgorzaty, Seweryny

Podziel się:

Podziel się:

Z Radiem Olsztyn po Janowcu Kościelnym

Z realizacji "Niedzieli odkrywców" Radia Olsztyn, w Janowcu Kościelnym

Niedziela odkrywców” - ta cykliczna, niedzielna audycja Radia Olsztyn, zagościła w ostatnią środę (t.j. 16.10.2013) w Janowcu Kościelnym. Znana przede wszystkim z nadawanej w godzinach południowych audycji “Bliższe spotkania” - Agnieszka Lipczyńska, tym razem znalazła czas by rozpocząć swoją podróż z mikrofonem po Pobożu.
Wśród jej rozmówców znaleźli się m.in. Stanisław Wrzeszczyński, ks. proboszcz Jacek Lubiński - obaj podzieli się swoją wiedzą o budowie neogotyckiego kościoła a także Zenon Szczepkowski i inni. Miałem zaś osobistą przyjemność, móc Ją oprowadzać po stanowiskach archeologicznych - jak cmentarzysko w Pokrzywnicy Wielkiej czy wielki kurhan Szczepkowo-Borowe. I chociaż nie starczyło czasu to chociaż częściowo przybliżyłem czasy, gdy była tu jeszcze granica (od 1343 r) Ks. Mazowieckiego i Zakonu Krzyżackiego trwająca do 1939 r. A więc czasów jak najbardziej nam współczesnych i świadków pamiętających opowieści o ówczesnym ruchu towarowym, nie zawsze legalnym jak na strefę nadgraniczną przystało.
Oprócz zainteresowania historią, liczoną (od najstarszych kurhanów) od X w. p.Ch, to znalazła się także chwila na mini-sondę uliczną poświęconą pytaniu - “Co wiesz o nazwie Poboże?”.
Można mieć nadzieję, że zebrany materiał pozwoli w najbliższym czasie wyemitować audycje, co tu dużo ukrywać - promująca gminę Janowiec Kościelny.
P.S.
Audycja została wyemitowana 27-10-2013 r. na antenie rozgłośni Radio Olsztyn 103,2 FM. Obszerne fragmenty bezpośrednio związane z Pobożem wraz z galerią zdjęć są dostępne na stronie radia:
http://ro.com.pl/poborze-janowiecka-szlachta-zasciankowa/0183027
Michał Piotr Moszczyński
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Michał Piotr Moszczyński oraz opublikowany na portalu Janowiec Kościelny: Z Radiem Olsztyn po Janowcu Kościelnym
Oceń artykuł:

(0)