Piątek, 20 lipca 2018. Imieniny Fryderyka, Małgorzaty, Seweryny

Podziel się:

Podziel się:

Święto Wojska Polskiego

W rocznicę Cudu nad Wisłą, w Warszawie odbyła się defilada.

Tegoroczne obchody Święto Żołnierza Polskiego, także ze względu na sytuację polityczną, uzyskały wyjątkowo dużą oprawę w postaci defilady Wojska Polskiego. Po symbolicznych złożeniach wieńców pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza i Marszałka Piłsudskiego w Belwederze Prezydent Komorowski dokonał o g. 11 nominacji generalskich. W samo południe rozpoczęła się główna atrakcja - jaką był uroczysty przemarsz wojsk. Dzisiejszy, nawet w porównaniu z poprzednią defiladą, był znacznie większy. M. in. zaprezentowano najnowsze nabytki Polskiej Armii, wśród nich m.in. niemieckie czołgi Leopardy 2A - najnowocześniejsze maszyny w naszej armii. Także Rosomaki, haubice. Szczególnie prezentowane były zestawy artyleryjskie były reprezentowane w wielu opcjach sprzętowych, zwłaszcza zestawów przeciwlotniczych. Wśród maszerujących pododdziałów była także skromna reprezentacja stacjonujących w Polsce oddziałów NATO. Całość zakończyła defilada pojazdów zabytkowych ze zbioru Muzeum Wojska Polskiego, oraz zrekonstruowanych przez grupy rekonstrukcyjne.
Po części oficjalnej, na pobliskich terenach Agrykoli i ul. Myśliwieckiej rozpoczął się festyn wojskowy. Wśród rozstawionych stoisk prezentujących osiągnięcia WP, dało się zauważyć namioty z wcale dobrze prezentującą się ekspozycją z jednostki wojskowej z Lidzbarka Welskiego. Całość umilały występy Centralnego Zespołu Reprezentacyjnego WP.
Michał Piotr Moszczyński
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Michał Piotr Moszczyński oraz opublikowany na portalu Nidzica: Święto Wojska Polskiego
Oceń artykuł:

(0)