Piątek, 16 listopada 2018. Imieniny Edmunda, Marii, Marka

Podziel się:

Podziel się:

„NIE SMUĆCIE SIĘ, BO JA ZAWSZE BĘDĘ PRZY WAS”

„Nie smućcie się, bo ja zawsze będę przy was” – te słowa wypowiedziała Maryja podczas ostatniego objawienia w Gietrzwałdzie w 1877 r. W bieżącym roku obchodziliśmy 140. rocznicę objawień gietrzwałdzkich oraz 50. rocznicę koronacji obrazu Matki Boskiej Gietrzwałdzkiej.

Upamiętnienie tych wydarzeń oraz propagowanie wiedzy na temat maryjnych objawień było głównym celem Powiatowego Konkursu Recytatorskiego Poezji Religijnej, który już po raz czwarty został zorganizowany w Szkole Podstawowej nr 3 w Nidzicy. Odbył się on 23. 10.2017 r. z okazji Dni Papieskich. Zaproszenie do udziału w tym konkursie przyjęło 27 uczestników ze szkół podstawowych i gimnazjów powiatu nidzickiego.
Tradycyjnie już patronat nad konkursem objęli: ks. Kanonik dr Paweł Rabczyński – wykładowca Wydziału Teologii na U U-M, ks. Prałat Tadeusz Lewdarowicz , ks. Kanonik Adam Turek i dyrektor ZS nr 3 w Nidzicy – p. Agnieszka Tańska.
Uczestnicy konkursu zostali powitani wypowiedzią Papieża na temat aktualności słów Maryi w dzisiejszych czasach słowa Maryi nie przestają podnosić na duchu: „Nie smućcie się…”. Nie przestają również przyzywać do wiary. Tylko ten bowiem, kto zawierzy Maryi i Jej Synowi, kto powierzy siebie i swoje sprawy Jej matczynej miłości, kto codziennie będzie uciekał się pod Jej obronę, dozna pocieszenia. Święty Jan Paweł II to Człowiek Modlitwy, który na rozmowie z Bogiem przeżywał każdy dzień, każde wydarzenie, każdą troskę i radość. Jego ulubioną modlitwą był różaniec, o tę właśnie modlitwę prosi Maryja w swym gietrzwałdzkim orędziu. Dlatego też recytowane przez uczestników konkursu utwory poetyckie miały w tym roku formę modlitwy. Wśród prezentowanych utworów były modlitwy błagalne, dziękczynne, uwielbienia, uczestnicy chętnie sięgali po Psalmy, hymny J. Kochanowskiego, J Słowackiego, Z. Krasińskiego, ale również po poezję z XX wieku, np. S Barańczaka czy Marii Zientary – Malewskiej. Uczniowie, deklamując modlitewne utwory, odpowiedzieli na słowa Papieża: „w zdominowanym przez technikę świecie, któremu grozi zapomnienie o sacrum świadectwo modlącego się człowieka jest jak promień światła pośród mroków”. Ów promień światła docierał do serc słuchaczy i wywoływał zachwyt na Boskim Majestatem. Uczestnicy po raz kolejny udowodnili, że są niezwykle utalentowanymi młodymi artystami. Komisja miała więc trudne zadanie, by wyłonić najlepszych z najlepszych. Po długich obradach przyznano następujące miejsca:
Klasy IV - VI
I - Nikola Jakubczyk (SP 3 w Nidzicy)
II – Jakub Pejas (SP 1w Nidzicy)
III – Różą Kowalczyk (SP w Napiwodzie)
Wyróżnienia – Nikola Lachtara (SP 3 w Nidzicy) oraz Karolina Szmil (SP 1 w Nidzicy)
Klasy VII i II – III gimnazjum
I – Kinga Gnidzińska (SP 3 w Nidzicy)
II – Zuzanna Pyszko (SP w Łynie)
III – Krzysztof Rochniński (SP 1 wNidzicy)
Wyróżnienia – Katarzyna Gwizdała (ZSO w Nidzicy) oraz Wiktoria Dymkowska (ZSO w Nidzicy)
Niezwykłych wrażeń dostarczyły także pieśni religijne w wykonaniu uczennic z Trójki, które zostały przygotowane przez pana Jacka Maculewicza. Dziewczęta zaśpiewały Barkę, Błogosławieni Miłosierni, Maryjo, Śliczna Pani, Tobie chór aniołów. Świetności dodała też sugestywna dekoracja. Wszyscy recytatorzy otrzymali pamiątkowy dyplom oraz upominki: różaniec, zdjęcie Maryi Gietrzwałdzkiej, płytę Orędzie z gietrzwałdzkiego klonu i książkę. Dodatkowo zwycięzcom w obu kategoriach wręczono atrakcyjne nagrody, ufundowane przez patronów konkursu, a także przez Bank Spółdzielczy w Nidzicy oraz wydawnictwo WAM. Jak zwykle na wszystkich uczestników oraz zaproszonych gości czekał słodki poczęstunek – papieskie kremówki, ufundowane przez radnego Gminy Nidzica – p. Marcina Palińskiego.
Organizatorki – p. Marzena Świderska i p. Anna Borkowska – składają wszystkim ofiarodawcom wyrazy wdzięczności za wsparcie i materialną pomoc w przygotowaniu tej uroczystości.

Anna Borkowska
Marzena Świderska
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Zespół Szkół nr 3 oraz opublikowany na portalu Nidzica: „Nie smućcie się, bo ja zawsze będę przy was”
Oceń artykuł:

(0)