Piątek, 19 kwietnia 2019. Imieniny Alfa, Leonii, Tytusa

Podziel się:

Podziel się:

LEKCJA HISTORII, SZTUKI I PATRIOTYZMU

Uczniowie klas 7a, 8b i 8c z Trójki, chcąc uczcić 100 rocznicę odzyskania niepodległości, udali się 9 listopada na wycieczkę do stolicy.

Głównym punktem programu była lekcja muzealna „Artystyczna droga do wolności” w ramach wystawy „Krzycząc: Polska! Niepodległa1918”, zorganizowanej w Muzeum Narodowym w Warszawie. Celem lekcji było skonfrontowanie wydarzeń historycznych i politycznych z przemianami polskiej sztuki na progu Niepodległości. Nasi uczniowie pogłębili swoją wiedzę na temat okoliczności odzyskania przez Polskę niepodległości przez pryzmat dzieł sztuki , które powstały w tamtym czasie. Oglądając obrazy i aktywnie uczestnicząc w lekcji, przybliżyli sobie ten bolesny i chaotyczny czas dla Polski. Dowiedzieli się również, w jaki sposób artyści, głównie malarze, oddziaływali na Polaków u schyłku zaborów . Uczniowie z zainteresowaniem podziwiali obrazy Jacka Malczewskiego, Zofii Stryjeńskiej, Tadeusza Makowskiego, Witolda Wojtkiewicza , Wojciecha Kossaka, Stanisława Fabijańskiego, Leona Wyczółkowskiego i wielu innych artystów zamieszkałych na ziemiach polskich i poza nimi. Młodzież pod kierunkiem przewodnika odkrywała znaczenia symboliczne i alegoryczne w malarstwie, wskazywała popularne motywy , odnajdowała znane postacie historyczne.
Spotkanie ze sztuką z pewnością na długo pozostanie w ich pamięci. Była to nie tylko wyjątkowa lekcja historii, ale przede wszystkim szkoła patriotyzmu.
W tym dniu uczniowie zwiedzili również Muzeum Wojska Polskiego. Eksperymentowali też w Centrum Nauki Kopernik. Tu szczególnie podobały im się wystawy Powietrze – więcej niż nic oraz Zmierz się.
Zainteresowani sztuką, nauką i historią Ojczyzny, dumni z bycia Polakami oraz zafascynowani duchem przeszłości, ukrytym w muzeach, pragną w przyszłości zwiedzić Muzeum Powstania Warszawskiego.


Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Zespół Szkół nr 3 oraz opublikowany na portalu Nidzica: Lekcja historii, sztuki i patriotyzmu
Oceń artykuł:

(0)