Sobota, 18 stycznia 2020. Imieniny Beatrycze, Małgorzaty, Piotra

Radni zdecydowali: hala widowiskowa pójdzie pod zastaw

2017-10-27 13:00:00 (ost. akt: 2017-10-27 12:56:41)

NIDZICA\\\ Na sesji nadzwyczajnej radni wyrazili zgodę na obciążenie hali widowiskowo- sportowej w Nidzicy hipoteką, która ma być zabezpieczeniem kredytu. Takie działania ma pozwolić na dokończenie inwestycji ciepłowniczej.

O trudnej sytuacji finansowej Przedsiębiorstwa Usługowego Gospodarki Komunalnej prezes Andrzej Jabłonka informował już podczas sierpniowej sesji rady miejskiej. — Mamy zaległości w opłacaniu faktur. Na realizację inwestycji ciepłowniczej wydaliśmy już ponad 2 mln zł ze środków własnych — informował prezes.

Podkreślił także, że płynność finansowa jest zachwiana z powodu 700 tys. zł zaległości z tytułu nieopłaconych przez mieszkańców czynszów. Temat pochłonął także większa część sesji wrześniowej, podczas której prezes prosił radnych o jak najszybsze zwołanie sesji nadzwyczajnej i wyrażenie zgody na obciążenie nieruchomości hipoteką, która ma być zabezpieczeniem kredytu.

Po kolejnych burzliwych kilkugodzinnych komisjach, w połowie października, radni podjęli decyzję. Za uchwałą głosowało 12 radnych, 6 było przeciw, 1 osoba wstrzymała się od głosu.

Przypomnijmy, spółka pod koniec czerwca podpisała umowę z NFOŚ na dotację na przebudowę sieci. Jednym z warunków otrzymania pieniędzy było poręczenie gminy. Gmina takiego poręczenia spółce udzielić nie mogła, jednak mógł to zrobić bank. Zabezpieczeniem kredytu będzie hala widowiskowo- sportowa.

— W przypadku kredytów krótkoterminowych wiele gmin zastawia obiekty. Kredyt ma być zaciągnięty na rok, jednak rzeczywiście spłacimy go od razu po rozliczeniu dotacji. Inwestycja zostanie zakończona 31 grudnia 2017, po tym okresie NFOŚ ma 90 dni na wypłacenie dotacji i spłacamy kredyt — mówił burmistrz Nidzicy Jacek Kosmala.


Stanowisko klubu PIS

17 października podczas nadzwyczajnej sesji rady miejskiej Klub Radnych Prawa i Sprawiedliwości w głosowaniu wyraził swój sprzeciw wobec zastawienia hali widowiskowo-sportowej pod 3 mln kredyt, który zaciągnie nidzicki PUGK.

Niestety, głosami większości radnych uchwała została przyjęta. Uważamy, że podjęcie takiej decyzji pokazuje w jak złym stanie znajduje się budżet gminy Nidzica. W przyszłym roku upływa kadencja rady i nie powinniśmy zostawiać naszym następcom takiego spadku.

Wielokrotnie jako Klub Radnych PiS zwracaliśmy uwagę burmistrzowi, na błędną politykę inwestycyjną gminy. Ostatecznie doprowadziło to do sytuacji, w której gmina jest zmuszona zastawić w banku obiekty użyteczności publicznej.

Stanowisko klubu Nowa Nidzica

Klub Nowej Nidzicy poparł uchwałę przygotowaną przez burmistrza, ponieważ taka forma finansowania na tę chwilę jest najlepsza dla Przedsiębiorstwa Usługowego Gospodarki Komunalnej i gminy, a jednocześnie najtańsza z dostępnych na rynku.

Pozwoli to na płynne dokończenie inwestycji jaką jest budowa ciepłowni miejskiej, którą prowadzi PUGK, a istniało realne zagrożenie utraty prawie 9 mln dofinansowania ze środków unijnych.

Decyzję podjęliśmy na podstawie informacji przedstawionych przez burmistrza i prezesa Jabłonkę, a były one zupełnie różne. Sprawa finansów spółki jest ciągle tematem posiedzeń stałych komisji Rady Miejskiej.


zl


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (26) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Pi #2361851 | 37.47.*.* 28 paź 2017 18:23

  Jak można było składać wniosek do NFOS o dofinansowanie inwestycji nie mając zabezpieczonych srodkow własnych. Ktoś podpisał taki wniosek tym samym gwarantując własny udział. Drugim problemem moze byc po oddaniu kotłowni zabezpieczenie wsadu do palenia czyli biomasy. Okaże sie tak jak zpiniedzmi , ze będzie brak zrębków lub innych odpadow do spalania i ciekawe co Rada miasta zastawiiiiii

  Ocena komentarza: warty uwagi (15) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (7)

  1. misiek #2361812 | 83.6.*.* 28 paź 2017 17:22

   a pod budowe szpitala co poszło ?

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-7) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. a może #2361659 | 31.1.*.* 28 paź 2017 14:01

    gazeta podejmie się wyjaśnienia jak to jest

    Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   2. Rada Nadzorcza? #2361594 | 5.172.*.* 28 paź 2017 12:17

    A gdzie Rada Nadzorcza, Burmistrz ? O ile mnie pamięć nie myli , to A. Jabłonka mówił na sesji za Burmistrza Szypulskiego, ze za wynik negatywny w PUGK odpowiada swoim majątkiem. To niech zastawi swoją kamienicę na Kilińskiego !

    Ocena komentarza: warty uwagi (14) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

    1. jak mozna #2361582 | 81.190.*.* 28 paź 2017 11:53

     bylo dopuascic do takiej zapasci rentownego przedsiebiorstwa, gdzie organy nadzorujace?, obecnego prezesa hehe zwolnic i zglosic do prokuratury, takie zamiatanie pod dywan nic nie da , a trup predzej czy pozniej z szafy wypadnie, pilnie zrobic audyt, i zakonczyc ten nepotyzm szfagrowski

     Ocena komentarza: warty uwagi (15) ! - + odpowiedz na ten komentarz

    Pokaż wszystkie komentarze (26)

    Zagraj w GRY.wm.pl

    • Goodgame Empire
    • Goodgame Big Farm
    • Goodgame Poker
    • Shadow Kings - The Dark Ages