środa, 12 grudnia 2018. Imieniny Ady, Aleksandra, Dagmary

Radni doszli do kompromisu?

2018-01-10 14:10:00 (ost. akt: 2018-01-10 18:50:59)

Autor zdjęcia: Zuzanna Leszczyńska

Kompromis. To słowo, które najczęściej padało na wczorajszym (9 stycznia) wspólnym posiedzeniu komisji rady miejskiej. Radni podkreślali, że wszystkim zależy na jak najszybszym uchwaleniu budżetu.

Na początku spotkania radni zgłaszali uwagi do projektu budżetu. Marcin
Zobacz także: ,,Telewizyjne show" i ,,kabarecik" Radni nie uchwalili budżetu ,,Telewizyjne show" i ,,kabarecik"
Radni nie uchwalili budżetu BUDŻET\\\ W grudniu odbyły się co najmniej 4 spotkania dotyczące budżetu na 2018 rok. Nie przyniosły one oczekiwanych efektów. Po kilkugodzinnej dyskusji...
Paliński podkreślił, że oczekiwania radnych, którzy głosowali przeciwko uchwaleniu budżetu to obniżenie zadłużenia gminy oraz wykonanie odwodnienia w Piotrowicach.

Waldemar Pyracki zaznaczył, że na spotkaniu z mieszkańcami 1 Maja obiecano wybudowanie drogi wewnętrznej, której w projekcie budżetu nie ma.

Małgorzata Rzeźnik poruszyła temat drogi Piątki-Borowy Młyn oraz ulic Steffena i Przechodniej.

Głos zabrał radny Marek Kierzkowski. — Zgłaszamy propozycje, a jest już ,,za pięć dwunasta". Powiedzcie skąd wziąć na to środki. Taki kompromis mogliśmy wypracować dużo wcześniej — argumentował.

Robert Stasiukiewicz zaznaczył, że temat budżetu został rozpoczęty podczas jednej z komisji oświaty, jednak nie był kontynuowany, gdyż zarówno burmistrz, jak i zastępca musieli wyjść na uroczystość. — Takie rozmowy powinny być prowadzone we wrześniu, październiku — dodał.

Marek Kierzkowski podkreślił, że jest to wina obopólna. — Rzeczywiście na komisji taka sytuacja miała miejsce, jednak my też nie sprowokowaliśmy przewodniczącego do kontynuowania tematu — mówił. 

Burmistrz Jacek Kosmala podkreślił, że zadłużenie gminy wynika z realizowanych inwestycji. — To z jakich inwestycji zrezygnujemy powinno być wspólną decyzją wszystkich radnych. Propozycje przegłosujemy. Zwolniły się wolne środki i mamy ponad milion nadwyżki. Proponuję wziąć o ten milion mniej obligacji. Tych środków może być więcej, ale kwotę będziemy znać, jak jednostki podległe złożą sprawozdania roczne — mówił.

Zastępca burmistrza Leszek Śpiewak dodał, że trzeba jeszcze zabezpieczyć środki na sporządzenie planu zagospodarowania przestrzennego Niborka, plan urządzenia cmentarza oraz na wkład własny do projektu Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

— Możemy złożyć wniosek do Urzędu Marszałkowskiego i uzyskać dofinansowanie do 100 tys. zł z programu ,,Dojazd do pól". Z tych pieniędzy można zrealizować pierwszy etap przebudowy drogi Piątki - Borowy Młyn — mówił Leszek Śpiewak. Zaznaczył, że powiat wystąpił o zabezpieczenie środków na budowę ciągu pieszo-rowerowego od drogi 545 do ,,starej siódemki".

— Są plany inwestycyjne, a gdzie plany prospołeczne? Co z ul. Steffena, z odwodnieniem Piotrowic? Powinniśmy zmniejszyć zadłużenie i wykonać kilka sensowych rzeczy, na które mieszkańcy czekają od lat — mówił Józef Kotwicki.

Burmistrz Jacek Kosmala podkreślił, że wspólnie ze starostą mają umówione spotkanie z prezesem firmy Skanska. — Nie będziemy już prosić, tylko spiszemy konkretne deklaracje, ponieważ te ustne nijak mają się do realizacji. Starosta obiecał naprawy dróg, które nas nie satysfakcjonują. Chcemy zaproponować zjednoczenie sił- frezowanie i wylanie nowego dywanika asfaltowego — mówił burmistrz.

Radni dyskutowali nad zasadnością budowy ul. Dubieńskiej. — To byłby wstyd, gdybyśmy nie przyjęli przedsiębiorców, którzy chcą u nas inwestować — argumentował Jacek Kosmala. Leszek Pepłowski podkreślił, że mieszkańcy by im tego nie wybaczyli. — Poprzednia rada wypuściła inwestorów i mieszkańcy to do dziś wypominają. Zabrakło spotkania i wizualizacji na czym ta inwestycja miałaby polegać — mówił.

Głos zabrał radny Stanisław Rabczyński. — Musimy zadać sobie pytania czy chcemy inwestorów i czy zależy nam na nowych miejscach pracy. Samorządy zabiegają o przedsiębiorców. Jeżeli inwestor usłyszy, że mamy obiekcje poszuka sobie innego miejsca na inwestycję — mówił.

Radni złożyli wnioski o wprowadzenie podwyżek dla pracowników obsługi i administracji z wyrównaniem od 1 stycznia 2018, a także podzielenie nadwyżki na inwestycje: 420 tys. zł na przebudowę ul. 1 Maja, 420 tys. zł na przebudowę drogi Piątki- Borowy Młyn etap I, 200 tys. zł na budowę odwodnienia w Piotrowicach, 420 tys. zł na budowę kanalizacji w Łysakowie.

Robert Stasiukiewicz wrócił do tematu lamp solarnych. — Proponuję pokrycie kosztów zakupu lamp solarnych z rezerwy ogólnej. Nie chodzi o to, żeby zabierać sołtysom, ale o zmianę formy. Takie sprawy powinny być najpierw przedyskutowane z radą. Nie podoba mi się, że nagrody zostały rozdane w taki sposób — mówił.

Poszczególne komisje głosowały nad zabezpieczeniem 135 tys zł z rezerwy ogólnej i wycofanie 135 tys zł z budżetu. Zaoszczędzona kwota ma być przeznaczona na zmniejszenie zadłużenia.

Radni wycofali wnioski o zdjęcie z budżetu przebudowy targowiska i podzielenia na etapy budowy świetlicy w Zagrzewie. W ramach kompromisu komisje przegłosowały także wniosek, by przeznaczyć uwalniające się środki po przetargach na zmniejszenie zadłużenia.

Radny Marek Kierzkowski złożył wniosek, przegłosowany na jednej z komisji oświaty, o wybudowanie chodnika od mostku na ul. Kraszewskiego do ,,Jedynki", by poprawić bezpieczeństwo dzieci uczęszczających do szkoły. Przegłosowanie wniosku zdziwiło radnego Mieczysława Szpejnę.

— Dziwi mnie, że wniosek został potraktowany w taki sposób. Przegłosowaliśmy przebudowę ul. Żurawiej i na to nie ma środków w budżecie. Nie do końca mi się to podoba, skoro mamy traktować wszystkich równo — argumentował.

Decyzja o wprowadzeniu przegłosowanych wniosków należy do burmistrza. Na najbliższej nadzwyczajnej sesji rady miejskiej okaże się czy udało się wypracować kompromis. Radni podkreślają, że wszystkim zależy na jak najszybszym uchwaleniu budżetu.

zlCzytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor HrywnaPolub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (221) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Panie #2427326 | 37.28.*.* 27 sty 2018 15:30

  burmistrzu na droge w Radominie dajcie łodzie jak ma p w 5literach stan drogi

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Jaja #2425626 | 188.146.*.* 25 sty 2018 10:28

   Pis jak to Pis oswiadcza ze sa przeciwni zadluzaniu gminy ale wprowadzają swoje nowe inwestycje.Jak to wydukal z kartki pan Szpejna bo nawet przeczytac nie umial poprawnie.Przecza sami sobie ludzie obudzcie sie.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. do zdezorientowanego #2425477 | 46.76.*.* 24 sty 2018 23:27

   napewno Radni PIS są przeciw zadłużaniu gminy, a są za ekonomicznym wydatkowaniem środków . - ale ty masz problem ze zrozumieniem...

   Ocena komentarza: warty uwagi (11) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. Do ja #2425352 | 37.28.*.* 24 sty 2018 19:04

    chwali a objazdy agonia jak byly tak sa

    ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

    1. do jaki kompromis #2425076 | 77.115.*.* 24 sty 2018 13:18

     przede wszystkim Radnym PIS nie podoba sie dalsze zadużanie gminy ale ty tego nie rozumiesz choć to takie oczywiste !!

     Ocena komentarza: warty uwagi (12) ! - + odpowiedz na ten komentarz

    Pokaż wszystkie komentarze (221)

    Zagraj w GRY.wm.pl

    • Goodgame Empire
    • Goodgame Big Farm
    • Goodgame Poker
    • Shadow Kings - The Dark Ages