Poniedziałek, 10 grudnia 2018. Imieniny Danieli, Bohdana, Julii

Kasjer zażądał ode mnie dowodu osobistego. Miał prawo?

2018-03-24 16:00:00 (ost. akt: 2018-03-24 11:24:01)

Mieszkanka Nidzicy chciała opłacić rachunek za mieszkanie. Poszła do jednego z nidzickich banków. — Gdy podeszłam do okienka, kasjer zażądał ode mnie okazania dowodu osobistego. Zrezygnowałam z wpłaty — mówi nidziczanka.

Z taką sytuacją spotkała się po raz pierwszy. — Nie zdarzyło mi się, żeby ktoś żądał dowodu osobistego przy dokonywania wpłaty w banku. Tym razem kasjer poprosił mnie o dokument tożsamości. Spytałam po co mu mój dowód. Odpowiedział, że spisze mój pesel i numer dowodu — opowiada wzburzona Czytelniczka.

Kasjer wyjaśnił klientce, że ma prawo tak postąpić, bo minister finansów wydał rozporządzenie w tej sprawie. Mieszkanka Nidzicy dodaje, że od razu pomyślała, że dane z jej dowodu mogą posłużyć komuś do wzięcia na jej konto jakiegoś kredytu lub zaciągnąć inne zobowiązania finansowe.

— Zabrałam wypełniony przelew i poszłam zapłacić na pocztę. Tam nikt nie chciał ode mnie dowodu osobistego, a pani w okienku była zdziwiona takim postępowaniem kasjera bankowego — mówi kobieta.

O wyjaśnienie poprosiliśmy kierownictwo banku. Z wyjaśnienia wynika, że pracownicy banku mają prawo prosić o okazanie dowodu osobistego w przypadku dokonywania transferów środków pieniężnych, w tym wpłat gotówkowych do innych banków, oraz wpłat czynszu i wszelkich pozostałych płatności, bez względu na kwotę transakcji, jak również wpłat na rachunki prowadzone w macierzystym banku, jeśli wpłacający jest inną osobą niż właściciel lub współwłaściciel tegoż rachunku. Jest to zgodne z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej.

— Banki na podstawie prawa bankowego, mogą przetwarzać dla celów prowadzonej działalności bankowej informacje zawarte w dokumentach tożsamości osób fizycznych.

Powyższe oznacza, że banki wykonując na rzecz klientów czynności bankowe, są zobowiązane i jednocześnie uprawnione do weryfikowania ich tożsamości, w tym także do kopiowania lub skanowania dokumentów tożsamości.

W związku z powyższymi przepisami pracownik naszego banku zachował się prawidłowo i zgodnie z prawem. Wszystkich pracowników banku obowiązuje tajemnica bankowa, a dokumenty klientów są szczególnie chronione. Bank przywiązuje bardzo dużą wagę do ochrony danych osobowych swoich klientów — informuje kierownictwo banku.
roz


Transfer środków pieniężnych to dowolna transakcja przynajmniej częściowo realizowana drogą elektroniczną w imieniu płatnika za pośrednictwem dostawcy usług płatniczych w celu udostępnienia środków pieniężnych odbiorcy za pośrednictwem dostawcy usług płatniczych, bez względu na to czy płatnik i odbiorca jest tą samą osobą, i niezależnie od tego, czy dostawca usług płatniczych płatnika jest tożsamy z dostawcą usług płatniczych odbiorcy, w tym: polecenie przelewu, polecenie zapłaty, krajowa lub transgraniczna usługa przekazu pieniężnego.Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (75) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Zbyszek J #2475769 | 88.156.*.* 31 mar 2018 19:48

  Ten kasjer w banku dostał by z liścia jak by trafił na mnie. Nie ma prawa spisywać nr DO i PESEL jeśli mam wypełniony przekaz może sprawdzić tylko czy ja to ja ale z daleka a nie do łapy. W żadnym innym banku tak nie jest nawet w bankach spółdzielczych ale w Nidzicy. Tłumaczenie pani z banku nie ma podstaw prawnych i nie jest jak ona mówi. Nie wolno wam spisywać nr i PESEL jeśli nie jestem waszym klientem. Proszę nie wprowadzać ludzi w błąd.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-6) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. ? #2472459 | 83.13.*.* 28 mar 2018 08:37

   A jak na poczcie odbieracie przesyłkę i musicie pokazać dowód to wam nie przeszkadza? Czemu ludzie w Nidzicy wiecznie są negatywnie nastawieni do wszystkiego? może to wina tego trichloroetanolu w wodzie?

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. pokrzywdzony #2471086 | 217.99.*.* 26 mar 2018 12:03

    Nie zgubiłem dowodu osobistego, nikomu nie dałem kserować, a mimo tego na moje dane zostały przez różne banki i parabanki udzielone pożyczki i kredyty. Policja prowadzi dochodzenie, prokuratura nadzoruje śledztwo, a złodziej i bankierzy czują się dobrze. Panie ministrze sprawiedliwości, może bysię pan pochylił nad problemami zwykłych ludzi ?

    Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   2. Kasjer #2470728 | 83.9.*.* 25 mar 2018 22:25

    Nie rozumiem tej nagonki. Przecież my tylko wykonujemy swoja pracę. Takie przepisy. Jak policjant chce od Was prawo jazdy to też tak ujadacie. Kasjer ma Wasz dowód w zasięgu wzroku, a policjant idzie z nim do samochodu, to co oszukać Was też chce. Ludzie trochę zaufania, tym bardziej że Nidzica to małe miasto i wszyscy się znają. Raczej znacie tych kasjerów, którzy Was obsługują. Jak zwykle dostają Ci najmniej winni.

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

    1. a swój ci kasjer dowód pokazał ? #2470572 | 89.228.*.* 25 mar 2018 19:24

     trzeba było żądać i spisać jego dane i lecieć do banku po forse

     Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

    Pokaż wszystkie komentarze (75)

    Zagraj w GRY.wm.pl

    • Goodgame Empire
    • Goodgame Big Farm
    • Goodgame Poker
    • Shadow Kings - The Dark Ages