środa, 12 grudnia 2018. Imieniny Ady, Aleksandra, Dagmary

Czy nidzicki szpital przetrwa?

2018-03-13 07:00:00 (ost. akt: 2018-03-12 15:19:36)

Autor zdjęcia: Halina Rozalska

SESJA POWIATU\\\ Infrastruktura ZOZ-u jest niedostosowana do wymagań, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia szpitala. — Szpital będzie mógł funkcjonować tylko w strukturze dostosowanej — mówiła na sesji Anna Osłowska.

Dlatego też ZOZ przystąpił do realizacji projektu rozbudowy szpitala. Od zrealizowania tego zamierzenia zależy czy szpital w Nidzicy będzie funkcjonował. Odbyły się już dwa przetargi na wykonanie tego zadania. Obydwa zostały unieważnione.

W tej sprawie głos zabrał radny Andrzej Bróździński, który zapytał o ostatni przetarg rozpisany przez Zespół Opieki Zdrowotnej na rozbudowę nidzickiego szpitala. Podkreślił, że nie został on rozstrzygnięty, bo szpital nie ma tyle pieniędzy ile chcą wykonawcy.

Na realizację projektu szpital ma 14.354.897,27 złotych. — Już pierwszy przetarg pokazał, że tych pieniędzy jest za mało. W drugim przetargu zabrakło niemal 15 mln zł. Firmy, które zgłosiły swoje oferty na II przetarg chcą jeszcze więcej niż oferowano w pierwszym, bo jedna - ponad 28 mln. zł, a druga - ponad 29 mln. — mówił radny Bróździński, który zarzucił staroście, że to on opóźnił ogłoszenie przetargu na rozbudowę szpitala.

Na dowód tego przytoczył fragmenty protokołu z posiedzenia zarządu z 30 marca 2017 roku, w którym uczestniczyły dyr. ZOZ Anna Osłowska i dyr. Agnieszka Malinowska.

— Wynika z niego, że obie panie mówiły, że przetarg należy ogłosić od razu. Zwracały również uwagę na to, że ceny na pewno będą rosły — mówił radny Bróździński. Zapytał czy starosta weźmie na siebie odpowiedzialność za opóźnienie przetargu i z czego dołoży te brakujące 15 mln. złotych.

Starosta wyjaśnił, że nie można było od razu ogłosić przetargu, ponieważ nie był wtedy rozstrzygnięty konkurs na dofinansowanie przebudowy szpitala w kwocie ponad 4 mln. złotych. A otrzymanie tej kwoty było warunkiem poręczenia kredytu przez gminy i rozpoczęcia tego procesu inwestycyjnego.

— Nie można ogłosić przetargu i podpisać umowy, jeśli nie ma się zabezpieczonych środków — mówił Grzegorz Napiwodzki.

Z argumentami starosty nie zgodził się radny Bróździński, podkreślając, że pani Osłowska na posiedzeniu zarządu mówiła, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby ogłosić przetarg. Dlatego poprosił, aby Anna Osłowska wypowiedziała się na ten temat.

— Inwestycja finansowana jest tylko częściowo ze środków unijnych, to jest około 30% kosztów, to ponad 4 mln. na ponad 10 mln poręczenia kredytu. Na pewno środki unijne rządzą się swoimi prawami i swoim reżimem, a środki z poręczenia kredytu swoimi. Trudno mi jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie radnego. Nie mogę też komentować zdań wyrwanych z kontekstu — mówiła dyrektor ZOZ.

Podkreśliła jednocześnie, że sytuacja szpitala jest bardzo trudna, bo infrastruktura ZOZ-u jest niedostosowana do wymagań, jakim powinny odpowiadać pod względem fachowym i sanitarnym pomieszczenia i urządzenia szpitala.

— A szpital będzie mógł funkcjonować tylko w strukturze dostosowanej. Pracujemy ostatnimi siłami próbując utrzymać funkcjonowanie ZOZ-u w tej infrastrukturze. Szukamy też kadry medycznej. Każdy kto przyjedzie obejrzy to ucieka, bo chce pracować w lepszych warunkach.

Warunki mamy słabe, nikt nie chce przyjść do pracy, a koszty dostosowania rosną i na pewno nie uciekniemy przed trudnymi decyzjami. Trzeba powiedzieć, że czas działa na niekorzyść. Te decyzje trudne trzeba podjąć, żeby wykorzystać środki unijne.

My ogłosimy III i IV przetarg, ale nie zapominajmy, że ten konkurs unijny był w sierpniu i trzeba to postępowanie zakończyć w określonym czasie, żeby móc ze środków unijnych skorzystać. Dotyczy to nie tylko naszego szpitala, a wielu innych placówek medycznych. Nie zwolni nas to od znalezienia rozwiązania — mówiła dyrektor Anna Osłowska.

Głos zabrał także starosta Grzegorz Napiwodzki, który podkreślił, że zarząd wtedy w marcu 2017 roku nie mógł podjąć innej decyzji. Opracowany został harmonogram finansowania tego projektu. — Przypomnę również, że w sierpniu dowiedzieliśmy się, że otrzymaliśmy dofinansowanie, a umowę podpisaliśmy 13 września. Takie są fakty — mówił.
roz

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (104) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. K #2499229 | 178.235.*.* 11 maj 2018 07:00

  Jhhgggh

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. szpital #2473770 | 79.188.*.* 29 mar 2018 15:01

  Czas najwyższy aby Nidzica przejrzała na oczy, po co w Nidzicy taki nędzny szpital , wystarczy pogotowie a szpital do Działdowa, podobnie niedługo będzie z ZUS, US, Prokuraturą i innymi służbami. Te dwa powiaty powinny być połączone i jeden powiat , jeden starosta. Tak miało być już z sądem. Czas na ogarnięcie się naszego starosty , taki nieudolny , nic nie może. PiS to załatwi po wyborach

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Ratusz #2466101 | 213.184.*.* 19 mar 2018 13:45

   Niektórzy Misiewicze to siedzą u burmistrza Kosmali na państwowych posadkach.

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Janosik #2465845 | 46.170.*.* 19 mar 2018 08:37

   Służba zdrowia to zadanie państwa. Co robi PIS w tej sprawie ? Ano tyle co poprzednicy. Czyli niewiele lub nic. Kolejna ekipa rządząca która ma gdzieś ludzi a polaków pozbawia godności do życia czyli leczenia. Nowe samochody dla ministrów po dwa miliony a karetek brak, dwadzieścia ministerstw a tomografów brak. Na dostanie się do specjalistów trzeba czekać miesiącami a Misiewicze rządowymi limuzynami rozbijają sie po lokalach nocnych. Taka zmiana.

   Ocena komentarza: warty uwagi (18) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. Kowal #2465689 | 88.199.*.* 18 mar 2018 20:33

   Bumistrz i Starościa Nidzicy informują że szpitaala nie będzie a budowa dróg zostanie ukończona w 2025 roku

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (104)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages