Sobota, 16 stycznia 2021. Imieniny Mascelego, Walerii, Włodzimierza

Corona i jej tajemnica

2020-11-19 07:00:00 (ost. akt: 2020-11-18 13:39:17)

Autor zdjęcia: Michał Piotr Moszczyński

Mija rok, odkąd zgłoszono pierwsze zidentyfikowane przypadki pandemii. I to nie przypadek, że daty 24 listopada (a w tradycji cerkiewnej 11 listopad), mają z nią związek.

Corona, w łacinie, bo z niej się wzięła w mediach, oznacza z jednej strony koronę, jak i girlandę. Jej żeńska forma w języku greckim to Stefania. Dla jednych ten pandemiczny wirus ochrzczony został nazwą Corona, pewnie z racji swojej ukoronowanej pozycji wśród wirusów. Dla innych, pałeczki na obrazkach pokazujących wirusa to pałeczki z rysunków koron na herbach. Bardziej uduchowieni dostrzegą koronę, ale cierniową, bo przecież groźna choroba. A większość pewnie i tak nad tym się nie zastanawiała.

A szkoda, bo historia Corony, nie zaczęła się, ani rok temu, ani dwa, ani w czasach wynalezienia mikroskopu elektronowego pozwalającego dojrzeć cyfrowo przetworzony obraz wirusa – od którego wzięła się jej nazwa dla pandemii. Zaczęła się dawno, dawno temu i wszystko wskazuje na to, że gdzieś na terytorium Syrii.

W czasach panowania cesarza Antonina Piusa, w Damaszku stacjonował rzymski żołnierz o imieniu Viktor. Inni jednakże odnotowują datę i to dokładnie 160-170 r.p.Ch. w czasach cesarza Marka Aureliusza. I nie w Damaszku, ale jak podają źródła koptyjskie w Antiochii. Starożytna Aleksandria lub Sycylia też są brane pod uwagę. Pewne jest więc to, że wydarzenia miały swoje miejsce już w początkach chrześcijaństwa. I już wówczas były szeroko znane wśród wyznawców. Do których należał ów wspomniany Viktor. Chrześcijanie byli wtedy prześladowani i musieli kryć się ze swoją wiarą. Tak też postępował i rzymski legionista. Do czasu, gdy odkryto, że jest chrześcijaninem i poddano go śmiertelnym torturom. Wiadomość o tym, dotarła do 16- letniej żony jednego z jego kolegów. Udała się na miejsce kaźni i tam podczas ich zadawania, wspierała go duchowo i pocieszała. Inni mówią, że była jego żoną. Nie uszło to uwadze oprawców i także została aresztowana. Gdy okazało się podczas przesłuchania, iż Corona jest chrześcijanką, przywiązano ją do 2 napiętych palm, które po przecięciu sznurów rozerwały ją. W zbiorach Biblioteki Watykańskiej zachowała się manuskrypt, z ilustracją to obrazującą ( „Manuscript - Vat.gr.1613”). Nic więc dziwnego, że została patronką drwali.

Pamięć o nich przetrwała i po pierwszej krucjacie, krzyżowcy wznieśli w okolicy włoskiego miasta Feltre, kościół pod wezwaniem SS. Vittore e Corona. Święto przypada na 14 maja. Znany także z historii Polski, Cesarz Otto III, przeniósł jej relikwie ok. roku 1000 do Akwizgranu (Aachen). Św. Corona, do dziś, jest popularna w Austrii i Bawarii, w Polsce kompletnie nieznana.

Dziwnym zbiegiem okoliczności, jeszcze zanim wybuchła pandemia, w katedrze w Aachen, postanowiono wystawić na widok publiczny jej relikwie. Przechowywane w złotej kapliczce, stojące zakurzone od 25 lat w magazynach katedry. Jest patronką związaną z pieniędzmi, hazardem i poszukiwaniem skarbów.
Gdy znów zacznie się sezon dla poszukiwaczy w okolicznych laskach Złotej Kasy Armii Samsonowa, powinna zyskać więcej sympatyków wśród posiadaczy wykrywaczy metalu.

Michał Piotr Moszczyński

Polub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: moszczynski

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Günther #3008751 | 10.10.*.* 19 lis 2020 09:14

  Ktoś popełnił niepotrzebne wypracowanie na religię. Nazwa „koronawirus” wywodzi się z łac. corona oznaczającego koronę lub wieniec, ponieważ osłonki wirusów w mikroskopii elektronowej wydają się „ukoronowane” pierścieniem małych, przypominających żarówki struktur.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. RR #3008717 | 10.10.*.* 19 lis 2020 08:34

  Ale, że o co chodzi?

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages